Derby je tu!

Když v létě vyjde termínová listina základní části Kooperativa NBL najdete v ní několik zápasů, které jsou ostře sledované a fanoušci si v kalendářích kroužkují jejich data. Takovým utkáním je i severočeské derby a troufneme si říci, že patří k těm nejvíce sledovaným.

Zápasy mezi Ústím a Děčínem mají totiž náboj nejen na hřišti, ale i v hledišti, tradičně hlasitý fanklub z Děčína v ústecké hale, která také patří mezi ty „hlučnější“, to je smrtelná kombinace pro hlukoměry. Tato jedinečná atmosféra dodá zápasům zaslouženou kulisu, kterou si prostě nechcete nechat ujít.

Válečníci zbrojí na derby ve velkém, vrabčáci na střeše povídali něco o dvou autobusech fanoušků, takže doufáme, že se naši fans nenechají zahanbit. V děčínském táboře panovala do nedávna pohoda, kterou mu dodala výhra v Pardubicích a následná domácí výhra nad Opavou. Pak ale přišel zápas v Kolíně, kde pro mnohé překvapivě Válečníci vyhráli až v prodloužení. V posledním vystoupení před svým publikem Válečníci padli s Nymburkem 68:93.

Co se týče pohody v táboře SLUNETA, tak tam po rozpačitých výkonech z úvodu sezóny zase vše šlape jak na drátkách. Vše odstartovala domácí výhra nad nováčkem soutěže z Hradce Králové, pak přišla další výhra ve Svitavách, kde rozhodně SLUNETA nebyla favoritem. Stejně tomu pak bylo i v domácím zápase s Olomouckem a vítězný závěr prodloužení tohoto duelu asi není potřeba znovu rozebírat, všichni si ho určitě dobře pamatujeme.

Co se týče historie vzájemných utkání, tak tam v posledních sezónách sledujeme zajímavý jev, zatímco tři, čtyři roky zpátky suverénně vítězil Děčín a Ústí se radovalo z vítězství spíše sporadicky a bylo to vždy bráno jako velké překvapení, tak v posledních dvou letech vyhrával derby vždy domácí celek a tím dostalo slovo derby zcela nový rozměr.

A pokud byste se opravdu náhodou nemohli dostavit do haly, tak nemusíte zoufat, ČBF rozjela nedávno nový projekt s názvem Studio Basketbal, které vysílá na internetu vybrané zápasy s živým komentářem.

Tonda Pištěcky:
„První derby letošního roku zahájíme na domácí palubovce a zároveň tímto zápasem zakončíme první půli základní části. Pokud chceme přemýšlet nad vítězstvím, pak nás nečeká nic jiného než koncertovaný výkon na obou polovinách hřiště po celých 40 minut. Cesta k úspěchu povede jednoznačně přes kvalitní návrat do obrany a kvalitní obranný doskok. Děčín momentálně bodově táhnou zahraniční posily Autrey, Carlson, kterým sekunduje výborně hrající Pomikálek. Nicméně nebezpečí směrem k našemu koši hrozí od všech hráčů a my si nemůžeme dovolit kohokoliv podcenit. Věřím, že vyprodaná SLUNETA si s námi užije poslední domácí zápas před reprezentační přestávkou.“

Filip Šmíd:
„Ve středu nás čeká jeden z vrcholů základní části, derby s Děčínem mají svou unikátní atmosféru a neznám nikoho, kdo by se na takový zápas netěšil. Děčín těží z toho, že má tým víceméně pohromadě delší dobu a pro letošní rok jej doplnil hned o dva cizince, takže nechce evidentně nic podcenit. My ale chceme pokračovat v dobrých výkonech z posledních zápasů, rozhodující bude ale naše obrana.“