Porážíme Děčín!

Na tuto událost se těší snad každý basketbalový fanda v Ústeckém kraji, derby mezi Ústím a Děčínem patří každoročně k nejsledovanějším událostem KNBL a první derby sezóny ukázalo proč. Mírně favorizovaný Děčín ve velkém boji a v nepopsatelné atmosféře neuspěl v Ústí a odjíždí poražen.

Všechno nejdůležitější se odehrálo na konci první a hlavně v druhé půli zápasu. Od začátku se hodně bojovalo pod oběma koši a vítězily spíše obrany, první čtvrtina skončila naším jednobodovým vedením 15:14. V druhé desetiminutovce nám odešla střelba a na každý bod jsme se hodně nadřeli, obzvláště když hosté vyhráli poslední 4 minuty prvního poločasu 13:6 a uzavřeli bodový účet na 33:41 a se SLUNETOU to už vypadalo zle. Navíc úvod druhé půle patřil také Válečníkům, kteří pětibodovou šňůrou navýšili vedení na 33:46. Tonda Pištěcký si musel samozřejmě vzít time-out a aniž bychom věděli, co svým svěřencům řekl, určitě svým svěřencům poradil dobře, jelikož po tomto oddechovém čase, začali naši hráči najednou proměňovat střely, které předtím nedávali a právě to jim nalilo energii do žil a najednou bylo na SLUNETĚ ještě víc živo. Po třiceti minutách svítilo na tabuli skóre 56:57. Zápas dospěl do nervy drásající koncovky, 42 vteřin před koncem základní hrací doby dává Robinson koš s faulem a proměňuje i trestní hod a posílá tím SLUNETU do vedení 77:75. Po oddechovém čase Děčína faulujeme hostujícího Ježka, jenž zřejmě pod tíhou okamžiku neproměňuje ani jeden trestný hod a Válečníci navíc faulují opět Robinsona, který se z čáry trestného hodu nemýlí. Válečníkům nezbývá než zběsilá střela, která nenašla cíl a následoval ji ještě jeden faul, tentokrát na Láďu Pecku, který také proměňuje oba trestné hody a uzavírá zápasové skóre na 81:75.

SLUNETA si tak připisuje veledůležité vítězství, které ji posílá na třetí příčku právě před Děčín. O to více je tato výhra cennější, když ji naši hráči dosáhli před tak skvělou kulisou, velký dík všem, kteří dorazili a podpořili nás.

Pavel Budínský (trenér Děčína):
„Gratuluji domácím, bylo to další, bojovné derby v perné atmosféře. My jsme hráli dobře 27 minut, tak jak jsme chtěli, ale už je to po několikáté, kdy jsme si vytvořili dílčí, dvouciferný náskok a pak se naše hra z nějakých důvodů rozsype, protože chceme hrát nějakou údržbu, chceme hrát pomalu, místo abychom více atakovali v obraně, a místo, abychom byli nastaveni, že chceme dominovat, tak hrajeme údržbu. Hrajeme pak s mentalitou, že chceme neprohrát, místo toho, abychom hráli tak, že chceme vyhrát. Ústí to vycítilo, získalo znovu sebedůvěru, díky tomu, že trefilo nějaké střely, doskočili nějaké míče, které potřebovali doskočit, po 30 minutách se k nám přiblížilo a pak už ta energie, hlavně u zahraničních hráčů, byla cítit a pak hráli hodně v izolované hře, ve které si v takové atmosféře věřili. Myslím, že dnes byl v té obecné rovině největší rozdíl v počtu střílených trestných hodů. My stříleli 12, zatímco domácí 29, buď jsme málo aktivní nebo si neumíme dojít pro faul. Takhle ty týmy proti nám hrají, že když už se nějak snažíme bránit, tak na čáře trestného hodu byli domácí neomylní, hlavně v té 4. čtvrtině. My jsme neměli jedinou držbu míče, kdy bychom je ubránili, buď byl faul nebo doskok. Fatální se mi tam zdála ta situace, kdy míč skákal asi 3x po obruči a Filip Šmíd ho doskočil a dal koš s faulem a my na to koukali, neodstavili jsme hráče.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETY):
„Děkuji za gratulaci, souhlasím s trenérem, prvních 25 minut jsme tahali za kratší konec. Tam jsme se po oddechovém čase nějak probrali hlavně tím, že jsme dali nějakou střelu, my jsme dali dvě, tři střely z dálky, dotáhli jsme se na nějaký přijatelnější rozdíl a potom jsme zapnuli i v obraně, bohužel u nás to jde ruku v ruce, že když se nám daří v útoku, nakopne nás to i do obrany, potřebovali bychom, aby to bylo obráceně. Nicméně slouží ke cti klukům, že ten zápas nezabalili, samozřejmě, ve chvíli, kdy jsme si čuchli k tomu, že jsme byli na dostřel, tak jsme začali o hodně víc lítat, chodili jsme na útočný doskok, byli jsme aktivnější směrem dovnitř. Dneska bych chtěl kluky pochválit, že jsme jakž takž drželi spacing, který nám pomohl k těm otevřeným střelám a naštěstí jsme v tom druhém poločase něco proměnili. Za nás super vítězství po těch nevalných výsledcích z minulých týdnů. Jen tak dál.“

SLUNETA Ústí nad Labem - BK ARMEX Děčín 81:75 (15:14 33:41 56:57)

Body domácí: Pecka a Robinson po 18, Singletary a Svejcar po 12, Šteffel 11, Treadwell 5, Šmíd 3, Votroubek 2
Body hosté: Šiška 12, Houška 11, Feštr 9, Krakovič a Halado po 8, Ježek 7, Pomikálek 6, Kroutil 5, Grunt 4, Landa 3, Bažant 2
Trojky: 19/6 – 27/7
Trestné hody: 29/25 – 12/8
Doskoky: 39 - 42
Osobní chyby: 19 -24