Ani napodruhé Nymburk nedobyl SLUNETU!

Víkendové dění ve skupině A1 uzavřel duel druhého s prvním, tedy SLUNETY, která ve svém svatostánku přivítala několikanásobného mistra z Nymburka. Poslední vzájemné střetnutí na severu vyhrála právě SLUNETA, a tak není divu, že i druhý duel v Ústí bude hodně sledovaný.

Lepší vstup zaznamenali domácí, kteří rychle vedli 12:7, ale pak se hosté chytili střelbou za 3 body a dvě minuty před koncem první čtvrtiny šli poprvé do vedení 14:15. Účet první desetiminutovky se uzavřel se skóre 21:16.

V druhém dějství Nymburk ukázal skvělou obranu a domácí měli hodně práce, aby se dokázali ofenzivně prosadit. Hosté vyhráli druhou desetiminutovku dílčím skóre 15:29 a celkově se skóre před odchodem do šaten zastavilo na 36:45.

V úvodu druhé půle sice Nymburk zaznamenal několik košů, ale pak přišel povedený úsek Pand, které se vyhrabaly z dvouciferného manka (40:50) a vyrovnali na 53:53. Velká bitva pokračuje dál. Kdyby domácí hráči měli o trochu lepší procento trestných hodů (8/13), mohlo skóre vypadat ještě veseleji. Další vrásky na čele trenérovi Šotnarovi přidělal Kris Martin, který si po útočném faulu připsal už 4. osobní chybu. V závěru třetího dějství Nymburk zabral a utekl sice na 57:62, ale definitivní tečku za touto částí hry udělal domácí Maverick Rowan a jeho trojka o desku znamenala snížení na 60:62.

Začátek poslední desetiminutovky byl ještě vyrovnaný, ale hostům jako kdyby docházel střelecký prach. Za to Pandy si schovaly to nejlepší na konec. Nejprve Ty Nichols těžkou trojkou trefuje na 73:68 a pak už to byla vlastně show znovuzrozeného Mavericka Rowena, který 6 body v řadě táhl svůj tým za dalším setnutím favorita. Když hosté z rukou Gordona snížili na 79:72, trefuje opět Nichols a opět za tři body! SLUNETA vede o 10 a do konce zbývá minuta a nějaké „drobné“. Nymburští sice zkusí ještě velkou stíhací jízdu, ale to stačilo pouze na snížení na 87:80 a Honza Šotnar a spol. tak poráží favorizovaný Nymburk!

Určitě dobrá vzpruha před středečním El Nordicem v Děčíně.

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí):
„Myslím, že to byl nádherný zápas a zážitek. Ne proto, že bychom předváděli nějaký nejhezčí basketbal, co jsme letos hráli, ale protože jsme porazili doma Nymburk, a porazili jsme ho tím, že jsme bojovali. První poločas hráli hosté velice dobře a právě ta bojovnost byla spíš na jejich straně. My jsme si k tomu ale v poločase něco řekli a od třetí čtvrtiny jsme změnili momentum. Začali jsme v obraně, trefili jsme pak i nějaké střely, a samozřejmě když takhle hrajete, trochu se k vám přikloní i štěstí a ve finále je z toho pro nás neskutečné vítězství. Poslali jsme signál všem soupeřům, že tady u nás se jen tak vyhrávat nebude a jsme schopní porazit i Nymburk.“

Francesco Tabellini (kouč Nymburka):
„V první řadě gratulace domácím, hráli skvělý zápas, nebylo to jenom o procentech a o nasazení. V této sezóně odvádí skvělou práci a druhé místo si zaslouží a doufám, že to udrží až do konce nadstavby. Ale o nás, většinu zápasů, které jsme doposud prohráli, bylo kvůli našemu útoku, pod tlakem jsme přestali sdílet míč a nevytvářeli jsme si dobré pozice. Tentokrát to nebyl ten případ, dnes jsme si vytvářeli dobré pozice, ale neproměňovali je. Rozdíl byl v mentální odolnosti, nebyli jsme schopni přidat to extra nasazení, které bylo zapotřebí, abychom zastavili soupeře, když se mu daří. My jsme se sice snažili bránit, ale domácím se dařilo a v tom případě musíte ještě více přitvrdit a to se nám nepodařilo.“

„Jan Karlovský (SLUNETA Ústí):
„Pro nás super výhra, možná trochu nečekaná, ale předvedli jsme týmový výkon. Je to skvělé povzbuzení před derby v Děčíně, kde chceme rovněž zvítězit. Hlavně ve druhém poločase jsme odevzdali skvělý výkon, kterým jsme si potvrdili, že můžeme hrát s kýmkoliv.“

František Rylich (Nymburk):
„Měli jsme trochu pomalejší start, ale nakonec jsme se do toho celkem rychle dostali. Ke konci poločasu jsme dali nějaké rychlé střely, padlo nám to a dokázali jsme si vybudovat náskok. Akorát po změně stran jsme přestali plnit to, co jsme chtěli dělat. Přestali jsme hrát agresivně, nechávali jsme Ústí otevřené střely. Snažili jsme se hrát celý zápas, ale někdy nám na konci limitu na útok dali nějaký těžký koš, a to nám samozřejmě nepomohlo, naopak nám to v útoku nepadlo. Na konci už za sebou měli domácí celou halu, dali ještě pár košů, my se netrefili a Ústí tak zaslouženě vyhrálo.“

SLUNETA Ústí nad Labem - ERA Basketball Nymburk 87:80 (21:16 36:45 60:62)
Body domácí:
Nichols 22, Rowan 18, Autrey 13, Karlovský 12, Pecka a Martin po 10, Johnson 2
Body hosté: Bell III 15, Gordon 14, Mathon 12, Stephens 10, Kříž a Bohačík po 7, Rylich a Sehnal po 6, Tůma 3
Trojky: 21/8 – 36/11
Trestné hody: 23/17 – 27/19
Doskoky: 42 - 37
Osobní chyby: 22 - 23