Finálové turnaje mládeže

Několik našich mládežnických celků si vybojovalo účast na finálových turnajích. Chlapci U12 a dívky U13 se účastnily celorepublikových národních finále v Plzni, resp. v Litoměřicích. A dívky U12 odehrály festivalový turnaj v Mostě. A jak si celky vedly se už dozvíte při čtení následujících řádků.

MČR U13 dívek v Litoměřicích

Od 5. 5. do 7. 5. 2017 proběhlo národní finále dívek U13 v Litoměřicích. Kam se sjelo nejlepších 12 družstev své kategorie a samozřejmě i s účastí ústecké SLUNETY.

Děvčata byla nalosována do skupiny k týmům z Pardubic a ze Strakonic. Ve svém úvodním zápasu na mistrovství nastoupily proti Studénka Pardubice. Zápas byl do poloviny vyrovnaný a žádný soupeř si nedokázal vytvořit větší náskok. Ve třetí čtvrtině děvčata ze SLUNETY prokázala větší agresivitu v obraně a také i produktivitu v útoku. Díky tomu dokráčely k v úvodním zápase k vítězství.

V následujícím zápase v tentýž den nastoupily dívky proti soupeři ze Strakonic. Strakonický tým se opíral o agresivní obranu. Nástup do zápasu se nám povedl a ujali jsme se rychle vedení, ale soupeř postupně časem stahoval náš náskok, až šel do vedení a my jsme byli v jejich situaci, kdo dotahoval. V druhé polovině zápasu jsme se na soupeře dotáhli, ale bohužel prokázal větší zkušenost v koncovce a zvítězil o 9 bodů, to byla porážka největším bodovým rozdílem, kterou děvčata na turnaji utrpěla.

Porážka se Strakonicemi znamenala, že druhý den brzo ráno budeme hrát čtvrtfinále proti BA Sparta Praha. Věděli jsme, že Sparta se opírá o obranu a hraje silový basketbal. My jsme se snažili vycházet z naší agresivní obrany. To také vycházelo a zápas o to, kdo postoupí do semifinále, byl vyrovnaný od první minuty až po tu poslední. Bohužel Sparta za stavu 42:42 dala z pod koše a trefila jeden trojkový pokus a bohužel odskočila na rozhodující rozdíl pěti bodů a my již neměli čas a sílu reagovat.

Odpoledne nás čekal zápas proti domácím Litoměřicím ve skupině o 5. až 8. místo na turnaji. Děvčata měla v letošní sezóně bilanci s Litoměřicemi ze zápasů 4-0. Věděli jsme se, že domácí Litoměřice nám nedají nic zadarmo a že nás bude čekat peklo, jak na hřišti, tak v hledišti. To se bohužel potvrdilo a soupeř na nás vlétl s energií, že ho zajímá pouze vítězství a udělá pro něj cokoliv. Děvčata byla celkově v šoku a mimo. V poločase jsme si řekli určité věci v šatně, a že půjdeme krůček po krůčku pro vítězství. V druhé polovině se role obrátili a hlavně v poslední čtvrtině, kdy jsme mi ukázali peklo v obraně a i v útoku. Bod po bodu jsme stahovali soupeře, až jsme dokonali naše zmrtvýchvstání pár minut před koncem zápasu, kdy jsme se ujali vedení o 3 body a to udrželi.

Díky vítězství o den dříve nad Litoměřicemi jsme v posledním dni turnaje hráli o 5. místo proti soupeři USK Praha. Zápas trochu připomínal zápas o den dříve proti Litoměřicím, kdy soupeř také vedl 20 bodovým rozdílem, ale děvčata opět zabojovala a dokázala se vrátit zpátky do zápasu a stáhnout náskok soupeře na rozdíl dvou bodů. Bohužel nebyl čas na vítězný obrat a prohráli s USK o 4 body. Díky této porážce obsadila děvčata na turnaji 6. místo.

Gratulujeme hradeckým Lvicím k zisku mistrovského titulu a všem za dokonalou reprezentaci svých klubů na mistrovství. Hlavně chceme poděkovat děvčatům za výkony na hřišti a i mimo něj. Také samozřejmě fantastickým rodičům, kteří vytvořili pro děvčata v podstatě domácí prostředí.

Gary, Mates a Dráža

Webové stránky turnaje vč. fotografií ZDE.

Facebookový profil turnaje ZDE.

Národní finále chlapců U12 v Plzni.

S medailovými ambicemi odjížděl poslední dubnový víkend náš chlapecký tým U12 do Plzně. Jenomže už samotný los nebyl pro SLUNETU moc příznivý. Hned v prvním zápase nás čekal hodně silný Písek, který se opíral o výkony hlavně jednoho hráče. Našim hráčům bohužel trvalo dlouho, než se na turnaji rozkoukali a najednou už prohrávali s Pískem. I přes vypjetí všech sil se nám už nepovedlo dohnat nabranou ztrátu a prohráváme první zápas na Národním finále 59:74.

Druhý sobotní zápas s Pardubicemi jsme si vynahradili vše, co jsme v prvním zkazili. Už od rozcvičení bylo jasné, že chlapci nechtějí tentokrát nic podcenit a do zápasu půjdou naplno. Po vyrovnaném začátku, kdy soupeř ještě držel krok, jsme pomalu převzali otěže zápasu kompletně do našich rukou a dokráčeli si pro jasné vítězství 91:57.

Druhé místo ve skupině  ovšem znamenalo, že ve čtvrtfinále se střetneme s obhájcem titulu Tygry Praha. Tento zápas nebyl pro slabé povahy, s Tygry jsme už hráli přípravný zápas, takže jsme nešli do neznámého jako v předchozích zápasech. Utkání bylo celou dobu vyrovnané, ve třetí čtvrtině jsme sice bodově odskočili, ale Tygři s přibývajícím časem stáhli a šlo se do infarktové koncovky. Když jsme necelou minutu do konce a za vyrovnaného skóre nevyužili možnosti jít do vedení z čáry trestného hodu, bylo zle. Našim borcům se ovšem podařilo s vypjetím všech sil ubránit útok soupeře a rychle se vrhnout ještě do útoku, při kterém byl faulován Honzík David, který proměnil jeden trestný hod a Tygři už měli málo času na smysluplnou střelu, a tak se zrodilo překvapení turnaje a SLUNETA postoupila do semifinále přes obhájce titulu.

Povzbuzeni úspěchem ze čtvrtfinále jsme šli i do semifinálového utkání s Ostravou, ovšem Snakes si přivezli na toto mistrovství hodně silný tým a už od začátku turnaje na nich bylo vidět, že bez medaile neodjedou. Semifinále bylo jasnou záležitostí pro Ostravu, která nakonec i celý turnaj vyhrála. Tato prohra znamenala, že se utkáme o bronzovou medaili opět s Pískem. V zápase jsme chtěli využít, toho, že jsme se soupeřem už hráli a nyní už víme jak na něj a průběh tomu nasvědčoval, vyrovnaný souboj až do poslední čtvrtiny, bohužel v posledním dějství se soupeř dopustil méně chyb než my a zaslouženě si odváží bronz, na SLUNETU zbyla pouze bramborová medaile. Chlapci byli sice po prohře zklamaní, ale 4. místo je také úspěch a i tak je to řadí na post nejúspěšnějšího mládežnického celku SLUNETY. Velké díky patří všem rodičům, kteří vytvářeli našemu týmu úžasnou atmosféru v průběhu celého turnaje a pomáhali trenérům s organizací a přesuny po Plzni. Děkujeme.

Žampi, Sush a Ladzy

Facebookový profil turnaje vč. rozhovorů se všemi trenéry a obsáhlou fotogalerií.

Festival U12

Festival U-12 v Mostě nezačal dobrou zprávou. Velmi těžké utkání se Spartou jsme museli odehrát ve třinácti hráčkách, jelikož dvě hráčky se omluvily, že nestihnou první utkání. Holky se musely poprat s velkým výškovým rozdílem Sparty. Ze začátku se dařilo, ale ve druhé čtvrtině byla znát absence pivotové hráčky, která byla teprve na cestě. Nicméně holky utkání dokončily se ctí, ale velkou únavou.

V ten samý den následovalo i poslední utkání ve skupině s Kralicemi. Tentokrát jsme byli v plném počtu. Po první čtvrtině bylo jasné, že tento zápas nelze pustit. Kraslice bylo velmi mladé družstvo, které se snažilo až do konce. To ale na nás nestačilo a holky si užily tak potřebnou výhru, která nás psychicky pozvedla. Skupinu jsme tedy uzavřely na druhém místě a další den nás čekala Slovanka.

Vyspalá a namotivovaná děvčata i tentokrát začala velmi dobře a držela velmi vyrovnaný výkon se Slovankou. Druhá čtvrtina ale byla tam, kde se Spartou. Body padaly jen na jedné straně a to bohužel do našeho koše. Holky ze Slovanky byly velmi pohyblivé s dobrou technikou a my jim jednoduše nestačili. V další části zápasu už skóre nenarůstalo exponenciálně, ale i tak pomalu narůstalo ku prospěchu Slovanky a naše holky už se nechytly. Jak herně, tak ani fyzičkou, která byla u Slovanky vynikající. Nic jiného než se poučit a soustředit se na další zápas o 5. až 8. místo nám nezbylo.

Zápas o 5. až 8. místo s Brandýsem by byl o to jednodušší, kdyby rozhodčí nepísknul velmi spornou úmyslnou chybu naší klíčové hráčce, která tím pádem už nemohla nastoupit do utkání. Druhá pětka se snažila nahrát, co největší náskok, abychom se ve třetí čtvrtině už jen udrželi ve vedení, a potom mohli zápas v klidu dohrát do konce. Náskok byl navýšen, udržen a následně se velmi vypjatý zápas vyhrál o pouhých 5 bodů. Velká rvavost holek tak byla odměněna.

Pro nás v posledním zápase turnaje o umístění na 5. až 6. místě nám byl soupeř zdaleka. Až ze samotného Brna. I tentokrát po výměně pětek nám soupeř utekl o pár bodů ve druhé čtvrtině. Jediný rozdíl byl v tom, že náskok o moc nenarůstal a zápas byl v napínavém duchu až do konce. Velmi byla znát špatná fyzická kondice u našich holek. V obraně jsme propadali a nestíhali na nohách. To byl kámen úrazu, který nám nedovolil dohnat ztracené body. Tedy nám právem patřilo umístění na středu tabulky.

Celkově byl turnaj velkým přínosem a krásným ukončením sezóny. Holky snad získaly další zkušenosti a dovednosti, které snad uplatní v nadcházející sezóně.