Nadstavbu zahajujeme prohrou.

Byť to bylo první nadstavbové utkání, bylo pro oba soupeře stěžejní, protože při pohledu na dílčí tabulku skupiny A2 zjistíme, že SLUNETU a Tury dělily před zápasem pouhá dvě vítězství. Tuři se navíc netají ambicemi skončit na 7. příčce a vyhnout se tak Nymburku v play-off, navíc Ústí má stejný cíl, a tak není divu, že si toto střetnutí vybraly i televizní kamery.

Hosté přijeli už s novou posilou, která sice byla avizována již dříve, ale administrace se dořešila až den před zápasem, Roman Marko se ukázal pro hosty v tom nejlepším světle a dovedl svůj tým k vítězství. Hosté začali velmi aktivně a bojovně, rychle šli do vedení a těžili z velmi dobré obrany a rychlého protiútoku. Naši hráči se sice nemohli trefit z dálky, ale i tak drželi s Tury krok a po první desetiminutovce ještě vedli 17:16. Ve druhém dějství se začaly na naší straně kupit ztráty a hosté trestali nemilosrdně každou z nich. Velkou zásluhu na tom měla obrana hostů, kteří účinně střídali osobní a zónovou obranu. V poločase svítilo na tabuli skóre 31:38.

Po přestávce Tuři nepolevovali v obraně a neustále dostávali naše hráče do těžkých pozic a po zisku bleskurychle přecházeli do rychlých protiútoků. SLUNETA stále tahala za kratší konec a nemohla dohnat bodové manko. Po 30 minutách byl stav 45:51. V úvodu posledního dějství jsme ještě zkusili vykřesat jiskru naděje, ale dnes jsme se nemohli spolehnout na střelbu ze střední a velké vzdálenosti, navíc vždy, když jsme se přiblížili hostům, přišla opět naše hloupá nebo zbytečná ztráta, kterou Svitavy ihned trestaly na druhé straně košem nebo faulem. Utkání se definitivně zlomilo v posledních pěti minutách, kdy nám soupeř odskočil na dvouciferný rozdíl. Tato prohra by mohla SLUNETU v konečném zúčtování hodně mrzet, nicméně prozatím stále vede skupinu A1, ale Prostějov a Svitavy nyní ztrácí pouhou jednu výhru, přičemž Orli mají jeden zápas k dobru.

Trenér hostů, Lubomír Růžička:
„Pro nás to bylo stěžejní utkání, pakliže chceme splnit cíl, co jsme si v šatně dali, a to být po nadstavbové části na 7. příčce, pokud bychom dnes zde neuspěli, byla by Sluneta už 3 vítězství před námi a na 9 zápasech by to pro nás bylo hodně těžké dohánět toto manko. My jsme sem jeli se zdravím sebevědomím a od první minuty do poslední minuty jsme velmi dobře plnili taktický plán na obranné polovině, až na několik momentů, ale udrželi jsme Slunetu na 61 bodech, což je velmi dobrá práce v obraně. V útoku jsme se trochu trápili střelbou z venku, ale zase jsme si výborně pomohli obranou a pak jsme vyráželi do dobrých brejků a ten zápas jsme zlomili v poslední pětiminutovce.“

Trenér domácí, Antonín Pištěcký:
„Já gratuluju hostům k vítězství, to samé, co si řekli oni v šatně, tak jsme si řekli i my a bylo jasné, že toto utkání je z tohoto pohledu klíčové nebo hodně důležité, byť je první z těch deseti, nicméně k samotnému zápasu my i přesto, že jsme nepředváděli ideální výkon, tak jsme se někdy ve třetí čtvtině dostali zpátky do hry, byli jsme schopni, vyrovnat se Svitavám, ale v důležitých okamžicích přicházely naše hloupé ztráty, je to pořád dokola a mě už to nebaví, to je takové, že už se to dá předtočit ty rozhovory, protože v prvním poločase jsme předskakovali na clonách, měli jsme tam nějaké problémy v rotacích a výsledkem toho bylo asi 6 nebo 7 jednoduchých košů a to za stavu 31:37 je hodně. Do druhého poločasu jsme to změnili, ale šli jsme spodem, ale nemyslím si, že 75 obdržených bodů by bylo něco úplně hrozného, nicméně my jsme poztráceli 19 míčů a z toho je 10 úplně hloupých a stupidních, kdy je posíláme samotné do koše. Na druhé straně, my když získáme balón, tak pro nás jsou ty rychlé protiútoky za trest, děláme v nich špatná rozhodnutí, tady je napsáno, že jsme dali 5 bodů z rychlých protiútoků, já si žádný nevybavuju a samozřejmě ta trojková střelba, my začneme zápas pěti vystřelenými trojkami, kdy já bych při zkušenosti některých hráčů čekal, že když vidí, že třetí trojka není úspěšná, tak že někdo z nich zkusí nájezd a jít si pro faul nebo vytvořit nějakou přesilovou situaci. Stále stejný obrázek, my když se netrefíme z dálky, tak hlavy dolu a nehrajeme prostě.“

SLUNETA Ústí nad Labem - DEKSTONE Tuři Svitavy 61:75 (17:16 31:38 45:51)

Body domácí: Pecka 22, Thompson 13, Abercrombie 11, Smith 6, Igrutinovič a Šotnar po 4, Bosák 1
Body hosté: Hunter 22, Slezák 13, Marko 10, Jelínek 9, Roseboro 8, Teplý 6, Vučica 5
Trojky: 22/3 – 18/5
Trestné hody: 23/20 – 21/14
Doskoky: 42 - 33
Osobní chyby: 23 - 21