Prohráváme utkání o skupinu A1.

Zajímavou bitvu slibovalo utkání předposlední kola základní části KNBL  mezi domácí SLUNETOU a hostujícím USK. Oba soupeři jsou největšími adepty na šestou, a tedy poslední postupovou příčku do skupiny A1. Výhodnější pozici i los mají sice Vysokoškoláci, ale jak se říká, naděje umírá poslední. Výchozí situace je taková, že prvním předpokladem je porazit USK o více jak 15 bodů, pak bychom se dostali v tabulce před USK díky lepšímu vzájemnému skóre a rozhodovalo by se v posledním kole základní části.

Ovšem USK má nyní vynikající formu a to potvrzoval ihned od začátku utkání. Precizně sehraných několik akcí za sebou a náš soupeř se ujímá rychle vedení 4:10. Naši hráči se jen těžko prosazují proti výborné obraně hostů a první čtvrtina konči 20:18.

Ve druhé desetiminutovce se hrála vyrovnaná bitva, s tím rozdílem, že se naši hráči konečně začali více prosazovat. SLUNETA nadále tahá za kratší konec a stále dohání větší či menší ztrátu na USK. Když hostující Primorac trefil s klaksonem trojku, skončil první poločas poměrně nízkým skóre 34:38.

Druhý poločas otevřeli hosté košem z rukou Mareše. Pak se opět hrála vyrovnaná bitva, ve které se SLUNETA snažila dotáhnout na soupeře, bohužel vždy, když se nám to nejméně hodilo, dopustili se naši hráči ztráty a z té pak těžili hostě, kteří bleskurychle přecházeli do rychlého protiútoku. Z týmového výkonu hostů začal ve třetí desetiminutovce vyčnívat Mareš, který bodově táhl svůj tým v tomto období. Ve žlutém dresu mu však mohutně konkuroval Michal Šotnar. Po 30 minutách svítilo na tabuli skóre 51:53.

V úvodu 4. čtvrtiny srovnává hezkou individuální akcí Thompson na 53:53 a vyrovnaná řež pokračuje. S přibývajícím časem roste i nervozita na obou stranách a osobní souboje jsou čím dál tím víc ostřejší. Necelou minutu a půl před koncem základní hrací doby, trefuje domácí Thompson koš za dva body a drama je na světě, stav 66:67. Pak se téměř minutu hrálo bez koše, až do doby, kdy zbývá odehrát poslední 4 vteřiny, přichází faul na hostujícího Primorace, ten proměňuje obě šestky (66:69). Domácí Šotnar stihne ještě získat faul vteřinu před koncem, ale bohužel neproměňuje první šestku a druhé nahození už nevyšlo, a tak se z vítězství nakonec raduje USK. Tato prohra znamená, že do skupiny A1 postupuje USK Praha, SLUNETA bude sice bojovat o play-off ve skupině A2, ale tam má zase nejvýhodnější, sedmou pozici.

Asistent trenéra USK Jan Pospíšil:
„Za nás to bylo utkání, ve kterém jsme ukázali, že dokážeme hrát jak doma, tak venku po celých 40 minut na plné obrátky, týmově bránit a zvítězit. Měli jsme dobrý vstup, pak koncentrace ke konci první čtvrtiny lehce zakolísala, v tu chvíli se domácí vrátili do utkání a v tomhle duchu se to neslo až do koncovky, ve které měl trochu víc štěstí ten, který trochu víc chtěl. Rozdílový faktor byly nejspíše body z vymezeného území. Z nás tím pádem spadlo asi největší břímě, co se týká úspěchu a v tuhle chvíli můžeme s klidem nakráčet do skupiny A1.“

Antonín Pištěcký, trenér SLUNETA Ústí nad Labem:
„Já gratuluju hostům jak k vítězství, tak k postupu do skupiny A1. Je to těžký to hodnotit, prostě další klasický zápas s USK, prostě upracované utkání, hrozně těžké, hrozně fyzicky náročné. Skóre je jak přes kopírák, zase jsme se nedostali přes 70 bodů, ale nechtěl bych tam vidět jenom negativa. My jsme po dlouhé době zvládli doma utkání, kdy jsme ani v jedné čtvrtině nedovolili soupeři více jak 20 bodů, což je pro nás takový malý zázrak, takže za to jsem rád, jsem i rád za to, že jsme se několikrát na USK dotáhli, ale vždy v těch rozhodujících okamžicích jsme udělali hloupou ztrátu a tím se dostáváme k těm ztrátám, my jsme zase poztráceli 20 balonů a to je prostě průšvih a USK z našich ztrát pak přecházel do rychlých protiútoků. A souhlasím s kolegou, že rozdílový faktor byly body z vymezeného území, my když jsme se připravovali na toto utkání, tak jsme si říkali, že pokud chceme uspět, musíme těmto bodům zabránit. Myslím, že USK dnes vyhrál, byť o pár bodů, tak zaslouženě.“

SLUNETA Ústí nad Labem – USK Praha 66:69 (18:20 34:38 51:53)

Body domácí: Thompson 23, Abercrombie 11, Igrutinovič 10, Šotnar 8, Pecka 5, Smith 4, Šteffel 3, Carlton 2.
Body hosté: Primorac 24, Mareš 13, Madsen a Feštr po 8, Šafarčík 6, Křivánek a Bohačík po 4, Grunt 2
Trojky: 17/6 – 14/4
Trestné hody: 16/12 – 10/5
Doskoky: 35 - 31
Osobní chyby: 17 - 23