SLUNETA odvrátila mečbol.

Nejeden basketbalový fanda odepisoval SLUNETU před jejím čtvrtým utkáním se Svitavami, ale Tonda Pištěcký a spol. dokázali odvrátit konec sezóny a porazili v dech beroucím utkání Tury v nastavení.

Úvod utkání byl z obou stran poněkud nervózní a moc košů nepadalo, ale pak se hráči obou stran rozjeli a začala velkolepá bitva, ve které naši borci bojovali jak se sluší a patří, když jde o konec sezóny. První čtvrtina skončila 25:22 v náš prospěch.

Ve druhém dějství se nám podařilo týmovou hrou odskočit Turům až na dvanáct bodů (40:28). Hosté však zlepšili obranu a ještě do poločasu se dostali na dostřel, a tak se do šaten šlo za stavu 46:42.

Po přestávce se karta obrátila a došlo na kolorit této série, kdy SLUNETA ztrácí dvouciferným rozdílem a musí dohánět. Třetí desetiminutovka skončila 59:68.

S nepěknou vidinou konce sezóny se naši hráči vybičovali ke skvělé stíhací jízdě a fanoušci vycítili šanci a hnali je kupředu. V půlce čtvrtého dějství jsme byli opět my na dostřel 67:71, ale pak se o slovo přihlásil Dalibor „Líba“ Fait, který nejprve proměňuje za 3 a po ubráněném útoku hostů smečuje do koše – atmosféra v hale graduje. Jde se do infarktové koncovky. Když se 29 vteřin před koncem trefuje hostující Aiken na 81:84, vypadá to se SLUNETOU už hodně špatně. Dalibor Fait byl ovšem proti a rychlým košem snižuje na rozdíl jediného koše 83:84. Následuje rychlý faul a Marko střílí trestné hody, proměňuje jenom jeden (83:85), na druhé straně hbitý Wisseh neohroženě atakuje koš a je faulován. Následně ukazuje chladné nervy a posílá utkání do prodloužení.

Do nastavení vstoupili lépe hosté, zaznamenali totiž šňůru 4:0, ale i tuto ztrátu dokázali naši hráči s vypětím všech sil vymazat. Když zbývalo pouhých 29 vteřin do konce, trefuje se Láďa Pecka za tři body a hala bouří, SLUNETA vede 92:90. Navíc se podaří ubránit útok Turů, kteří musí následně zastavit čas a faulovat, a když „Líba“ Fait ukazuje chladné nervy a proměňuje obě šestky, je jasné, že série bude pokračovat.

Díky všem, co dorazili, atmosféra v hale byla neskutečná.

Lubomír Růžička (Svitavy):
„Myslím, že vyhrát mohly oba týmy, my jsme ale nezvládli poslední čtvrtinu, což je velká škoda, protože jsme po třech čtvrtinách vedli o devět. Bohužel jsme nezachytili prvních pět minut poslední desetiminutovky a nechali vrátit domácí zpět do zápasu. V prodloužení rozhodla situace, kdy jsme šli dva na jednoho, jenže nedali jsme. Místo, abychom třicet vteřin před koncem vedli o tři, soupeř proměnil trojku, vedl o dva a zápas už zvládl. Nic se ale neděje, série se vrací do Svitav, věříme, že přijde dost diváků a do Ústí už se nebudeme muset vracet.“

Antonín Pištěcký (Ústí n. L.):
„Před zápasem jsem promlouval k hráčům s tím, že jsou to basketbalové šachy, oba týmy už se znají, a tak rozhodne práce, kterou uděláme navíc. Mluvil jsem v šatně o charakteru a jsem rád, že ho kluci ukázali. Ztratili jsme třetí čtvrtinu, ale čtvrtou jsme zase získali, tak je to v celé sérii. Jsou zde desetibodové šňůry na obě strany, my jako trenéři s tím kromě timeoutů nemůžeme moc dělat. Těch ale nemáme tolik, navíc je potřebujeme i na jiné věci, takže to je na hráčích. Co bylo dnes důležité byl fakt, že jsme si vypracovali vyšší a dlouhodobější vedení, takže Svitavy musely poprvé v celé sérii dotahovat. Vyzdvihl bych také 31 nastřílených šestek, což je pro nás nezvyklé číslo. Chtěl bych poděkovat fanouškům, kteří nás i přes to, že výsledek smrděl průšvihem, přišli podpořit. Stejně jako soupeř věří, že už se do Ústí nebude muset vracet, my uděláme všechno pro to, aby se tu ve středu hrál šestý zápas.“

SLUNETA Ústí nad Labem - DEKSTONE Tuři Svitavy 94:90 (25:22 46:42 59:68 85:85)

Body domácí: Pecka a Fait po 18, Svejcar 15, Šmíd 11, Wisseh a Houška po 10, Šteffel 8, David a Martin po 2
Body hosté: Aiken 19, Svoboda 16, Marko 15, Slezák 14, O´brien 9, Puršl 6, Kovář a Číž po 4, Teplý 3
Trojky: 23/7 – 23/7
Trestné hody: 31/21 – 32/19
Doskoky: 43 - 39
Osobní chyby: 29 - 24