„Nevím, jestli to bylo počáteční nervozitou, nebo jsem to do sebe nejdřív musel pravidelným tréninkem střelby dostat,“ vrací se ke kostrbatému startu sezony Javonte Douglas, lídr čtvrtého celku dlouhodobé části BK Olomoucko.

Měl však oporu ve zkušeném kouči Predragu Benáčkovi, coby hráči vítězi Poháru mistrů z roku 1979, který ho stále do střelby pobízel - bez ohledu na úspěšnost. „Já ale namítal, že nedávám střely, které jsem byl zvyklý dávat, a že je radši zvedat nebudu a nechci nám prohrávat zápasy. Kouč to ale myslel vážně, protože pokud jsem v zápasech nestřílel, posadil mě v úvodu sezony několikrát na lavičku. Musel jsem pochopit, že když chci být na hřišti, musím si ty střely, které po mně chce, brát. Takže i díky trenérovi jsem nabral sebevědomí, postupně mi to začalo padat a teď už střílím všechno,“ popisuje Američan strasti své druhé profesionální sezony, která pro něj nakonec skončila dokonce dvojitým individuálním oceněním.

Stal se Nejužitečnějším hráčem měsíce března a především byl zvolen MVP sezony v Kooperativa NBL, o čemž v rámci tradiční ankety „Hvězdy NBL“ rozhodovali kapitáni, manažeři a trenéři ligových týmů, stejně jako další basketbaloví odborníci.

„Wow! Jsem z toho mimo,“ neskrýval překvapení, když se novinu dozvěděl. „Vím, že jsem měl dobrou sezonu, ale tu měli i další výborní hráči. Já sám bych vybral na MVP spoluhráče Lukáše Palyzu,“ dodal na adresu nedávno zraněného reprezentanta, který by ale podle Douglase měl být na páteční první čtvrtfinále proti Pardubicím už připraven. Javonte Douglas samozřejmě patří i do zvolené nejlepší pětky ligy, a to s Lukášem Palyzou, dále s Romanem Markem a Charlesem Aikenem ze Svitav a Jaromírem Bohačíkem z Nymburka. Individuální ocenění pak vedle Douglase bral i jeho spoluhráč František Váňa coby Největší zlepšení sezony, Viktor Půlpán z Pardubic jako Nejlepší obránce a poprvé i svitavský kormidelník Lubomír Růžička jako Nejlepší trenér.   

Nový MVP svůj triumf stvrdil individuálně fantastickým březnem, kdy byl v nadstavbě u pěti výher a tří porážek Olomoucka, a to skvostnými průměry v užitečnosti (33,3), bodech (25,3) doskocích (9,3) i získaných faulech (7), přičemž s Děčínem, Opavou, Ústím a Pardubicemi měl dvojciferné statistiky v bodech i doskocích. Zdá se, že české lize po fázi přizpůsobení postupně přišel na chuť. „Hraje se tu tradičním evropským stylem, se zastavováním rychlého přechodu fauly a taky si nejdřív musíš zvyknout na rozhodčí. Když teď někdo řekne evropský basketbal, mně se vybaví česká liga. Člověk se musí v Evropě dost naučit. Používá se tu „triangle offense“, spousta pick-and-rollů a hodně se tu o hře přemýšlí,“ vyzdvihuje chlapík z převážně baseballové rodiny, pro nějž byl zprvu vším výhradně americký fotbal. 

Jenže v prváku na střední si tenhle quarterback nebo wide receiver zranil loket, hře tvrďáků dal sbohem a naplno se vrhl na basketbal. Až ve svých třinácti letech! „Jo, tuším, že začít dřív, mohl bych být teď ještě dál,“ povzdechne si 26letý forward, v jehož širší rodině to zatím v profi sportu dotáhl nejdál jeden z bratranců, téměř dvě dekády zařezávající v baseballové MLB. Douglas za čtyři roky na univerzitě prošel hned čtyřmi školami, když vystřídal dvě univerzitní přípravky, pak jeden prvodivizní tým, kde mu ale nesedl herní systém, a tak poslední rok skončil ve druhé divizi, kde s průměrem „double-doublu“ na utkání patřil do její nejlepší pětky v rámci celých USA.  Profi kariéru zahájil v Paraguayi, minulou sezonu si pak rozdělil mezi Severokyperskou ligu a v rychlém tempu hranou soutěž na Novém Zélandu. Ač se to nezdá jako velkolepý rozjezd kariéry, Douglas prý podle rady agenta nejdřív chtěl získat zkušenosti v novém teritoriu, navíc na Kypru si podle svých slov i slušně vydělal.

Šéfování NBL mu pak už během sezony vyneslo zájem z lecjakých basketbalových zemí, ale z vábení do italské, francouzské, řecké či belgické ligy nakonec nic nebylo. „Chtěl jsem nejdřív dokončit co nejlíp práci tady. A co se stane v létě, to teprve uvidím.“ Jako MVP března bude nyní rodák z basketbalu zaslíbené Severní Karolíny řídit luxusní vůz Huyndai Genesis. Pro něj už skoro nezvykle na pravé straně. Proč? Jednoduše proto, že na Kypru i Novém Zélandu stále holdují řízení na levé straně vozovky.  „Za poslední dva roky jezdím nalevo líp než napravo. Třeba když jsem byl loni v létě jen na skok doma, vyjel jsem z jednoho parkoviště na levou stranu silnice a kámoš na mě hned vyjel: „Co blbneš?! Vždyť jsi na druhý straně!“ směje se Douglas, kterému se jako solidnímu šoférovi zatím dopravní karamboly vyhýbají.  A to dokonce i na Prostějovsku, kde musel čelit pro něj nevšednímu nebezpečí – cyklistům a chodcům. „S těmi je to u vás nejhorší!“ uleví si rozrušeně. „Je to fakt divný - nedají ti vůbec místo, abys je objel, a dávají signály, jako by řídili auto. My máme hodně stezek jen pro cyklisty, ale tady jezdí kdekoli, jako by řídili auto, a na to jsem si musel hodně zvykat.“ A pak musí Američan přihodit ještě pár zážitků z Hané. Jídlo ho neoslovilo ani v nejmenším. Slivovice? Ochutnal, ale ani v tomhle případě se nestal fanouškem. A když jednou z nudy vyrazil v Prostějově, kde bydlí, do města, narazil na místní lidovou slavnost se vším, co k tomu patří. „Nosili tam takové podezřelé oblečení, byla tam spousta jídla a hodně se zpívalo. Bylo to ale fajn odpoledne, lidi jsou tady přátelští,“ diví se a zároveň chválí Douglas. V létě se možná opět setká se známými z NBA DeMarcusem Cousinsem a Ericem Bledsoem. Ani omylem se jim ale nebude chlubit se svým individuálním úspěchem z české ligové All-Star Game, kde ovládl atraktivní miniturnaj ve hře jeden na jednoho.

„Ne, to nejde. Oni jsou z NBA, a i když mě znají a vědí, co umím, tak dokud nehraješ NBA taky, nic to neznamená. Musíš to nejdřív dokázat tam,“ podotýká nový MVP Kooperativa NBL.

Výsledky ankety Hvězdy NBL 2018/19

MVP
Javonte Douglas (BK Olomoucko)                                                                            

Největší zlepšení sezony
František Váňa (BK Olomoucko)

Nejlepší obránce
Viktor Půlpán (BK JIP Pardubice)

Nejlepší trenér
Lubomír Růžička (DEKSTONE Tuři Svitavy)

Nejlepší pětka NBL
Roman Marko (DEKSTONE Tuři Svitavy)
Jaromír Bohačík (ČEZ Basketball Nymburk)
Lukáš Palyza (BK Olomoucko)
Javonte Douglas (BK Olomoucko)
Charles Aiken (DEKSTONE Tuři Svitavy)

Nejlepší česká pětka
Jakub Šiřina (BK Opava)
Jaromír Bohačík (ČEZ Basketball Nymburk)
Lukáš Palyza (BK Olomoucko)
Petr Benda (ČEZ Basketball Nymburk)
Pavel Houška (SLUNETA Ústí)

Nejlepší zahraniční pětka
Roman Marko (DEKSTONE Tuři Svitavy)
Lamb Autrey (BK ARMEX Děčín)
Sean O’Brien (DEKSTONE Tuři Svitavy)
Javonte Douglas (BK Olomoucko)
Charles Aiken (DEKSTONE Tuři Svitavy)