• banner
 • banner
 • banner
 • celoroční nábor
  mladez@bkusti.cz
 • KONTAKT
  basket@bkusti.cz

Začíná semifinálová bitva severu

Začíná semifinálová bitva severu

SPORTCENTRUM SLUNETA zažilo nejedno vyprodané severočeské derby, ale co ho čeká nyní to bude teprve ta pravá zatěžkávací zkouška. SLUNETA se totiž probojovala do semifinále přes Pardubice v poměru 4:1 na zápasy a v něm narazí na Válečníky z Děčína. A bude to vůbec poprvé, kdy bude mít Ústí v semifinále výhodu domácího prostředí, která by mohla hrát velkou roli.

Děčín měl mít dle papírových předpokladů nejvyrovnanější čtvrtfinálovou sérii, protože ze 4. místa šel na páté Brno. Válečníci ukázali skvělou formu, obzvláště snajpr Svoboda, který dokázal důležitými střelami rozhodovat koncovky nebo svými body táhnout celý tým. Brno nenašlo recept na Válečnickou hru a ani jednou nezvítězilo a Děčín tak způsobem sweep došel pro semifinále.

SLUNETĚ cestu mezi 4 nejlepší týmy letošní sezóny zkřížily Pardubice, bylo to v historii už poněkolikáté, kdy se tyto týmy utkaly ve čtvrtfinále a každá série byla ozdobou play-off. Beksa letos doplatila na velký počet zranění, ale i tak se nevzdala bez boje a nenechala Pandám postup zadarmo.

A jelikož Nymburk neměl s Olomouckem větší problémy také si došel do semifinále poměrem 4:0 na zápasy, čekalo se na výsledek moravského čtvrtfinálového derby, kde favorizovaná Opava, která skončila po dlouhodobé základní části na 2. místě, vyzvala přes předkolo play-off postoupivší Ostravu. A v této sérii se děly věci, Opava překvapivě ztratila druhý duel doma a následně si Ostrava uhájila dvakrát Tatran a zásadně se přiblížila největšímu překvapení dosavadní sezóny. Opava pak sice doma ještě vyhrála a snížila stav série na 3:2, ale Ostravští dokonali zkázu mistra na domácí palubovce a slaví postup mezi čtyřku nejlepších. A právě tato senzace způsobila další senzaci a dopřeje českému basketbalu semifinálové severočeské derby. Kdyby postoupila Opava (ze druhého místa po dlouhodobé části), šla by SLUNETA právě na ni, ale tím, že postoupila Ostrava (ze sedmého místa po dlouhodobé části), jde Ostrava na Nymburk a druhá semifinálová bitva se odehraje na severu.

Ústí s Děčínem svádí každou sezónu krásné bitvy v dlouhodobě jedné z nejlepších kulis v lize. První část sezóny patřil Válečníkům, ti dokázali dobýt SLUNETU a zároveň uhájit své Armex Sportcentrum v základní části, a navíc i vyřadili Pandy z poháru. V druhé části sezóny už převzala otěže derby do svých rukou SLUNETA, která v nadstavbové části zvítězila nejen doma, ale výrazným rozdílem i v Děčíně, když se Válečníkům vůbec nedařila střelba.

V rámci těchto derby se hodně spekulovalo o možnosti uspořádat zápas na zimním stadionu, ale nakonec padlo rozhodnutí, zachovat si výhodu domácího prostředí (o kterou bychom se připravili v případě sehrání utkání na zimním stadionu). Vedení SLUNETY ale přišlo s novinkou a poprvé v historii rozšíří místa v hale i mobilní tribuny za oběma koši, což navýší kapacitu haly o cca 200 míst.

Každopádně obě města zbrojí ve velkém stylu a teplota na severu stoupá ještě více, než ve zbytku republiky. První dvě derby se odehrají už ve čtvrtek a všichni se nepochybně máme nač těšit.

Honza Šotnar:
„Po druhé za poslední tři sezóny zažijeme atmosféru semifinále play-off KNBL. Tentokrát však vstupujeme do těchto bojů v jiné pozici. Po vypadnuti Opavy jsme se ocitli v situaci, kdy i v dalším kole budeme využívat výhodu domácího prostředí. To je pro nás klíčový faktor, poněvadž jsme zde v roce 2024 ještě neprohráli a tým tu dokáže hrát s velkým sebevědomím. Pro naši psychiku je také dobré, že v posledním vzájemném utkání v lize, jsme zvítězili na palubovce soupeře. Děčín má určitě více zkušenosti a v play-off dokáže své výkony vždy vystupňovat. Jejich hlavní síla je v bojovnosti a nasazeni, a to především na obranné polovině. My se musíme stejně jako s Pardubicemi držet našeho herního plánu a hrát s maximálním úsilím a koncentrací. Nás cíl je jednoznačný, a to postoupit do finále. Jsme odhodláni pro to udělat všechno.“

Ladislav Pecka:
„Na derby se těšíme, výhoda je, že nemusíme absolvovat dlouhou cestu. Děčín známe a nechci opakovat klasické klišé, ale bude to o bojovnosti a momentální formě tahounů obou týmů. My máme výhodu domácího prostředí a toho musíme využít.“

Absence (důvod, předpokládaný návrat, příp. zmínit i hráče, jejichž start je nejistý):
František Váňa – dlouhodobě mimo

Média:
Vzájemná bilance.
Odkaz na TV Com:
obě utkání bude přenášet internetová televize ČT Sport Plus
Odkaz na LiveStats:
1. semi.
2. semi.
Událost na Facebooku.
Hashtag utkání (DOMvsHOS): SLUvsDEC

 • Globus
 • Hyundai
 • louda
 • Knor
 • KNBL
 • Sluneta
 • Kooperativa
 • Kraj
 • UNL
 • Faktor
 • promedicus
 • sanex
 • chance