• banner
 • banner
 • banner
 • celoroční nábor
  mladez@bkusti.cz
 • KONTAKT
  basket@bkusti.cz

Brno se Pandám dostalo do hlavy hned v úvodu

Brno se Pandám dostalo do hlavy hned v úvodu

První semifinále Louda Auto FINAL 4 proti sobě svedlo dva celky, které dokázaly v pohárovém čtvrtfinále vyřadit loňské finalisty. Ústí uspělo na palubovce obhájce BK Opava a Brno si doma poradilo s tradičním favoritem z Nymburka.

Velkou otázka před zápasem bylo, zda do něj bude moct zasáhnout brněnský rozehrávač Viktor Půlpán hrající v obrovské formě, ale musel odstoupit hned zkraje posledního ligového utkání. Brněnští basketbalisté se rozhodli svého rozehrávače číslo jedna do utkání poslat a on sám se svou rukou postaral o šest z prvních osmi bodů svého týmu.

Brno hrálo s mnohem větší aktivitou a opticky zařadilo minimálně o stupeň vyšší rychlost než tým ze severu Čech. SLUNETA nemohla najít své obvyklé ofenzivní tempo z posledních týdnů. V tu chvíli jednoznačně potřebovala podporu na obranné polovině, ale ta kromě pár minutek nepřicházela. Bylo vidět, že po úspěšné defenzivě dokázali papírově domácí rychle kontrovat.

Pro trenéra Růžičku mohly být komplikací dva rychlé fauly Bálinta. Vypadalo to ale, že vzhledem k vývoji skóre ho to nemusí zase tolik trápit. Potenciálně větším problémem mohl být stav Culpeppera, který odkulhal ze hřiště po neúspěšném souboji s Heinzlem. Bylo vidět, že ústecká nepohoda výrazně trápila především trenéra Šotnara a Ladislava Pecku. Pandí kapitán snesl nejpřísnější měřítka bojovnosti. Bohužel pro jeho tým během prvního poločasu snad jako jediný.

Vypadalo to, že ale svým zájmem v poločase nakazil i spoluhráče. Brno sice začalo druhý poločas šestibodovou šňůrou a vedlo až o 28 bodů, ale pak ve chvíli nejkritičtější zabrala SLUNETA. Probudili se střelci v čele se Svejcarem. Brno se jalo ofenzivní aktivitu soupeře brzdit agresivně, což svým čtvrtým faulem odnesl Bálint a dokonce pátou osobní chybou Nečas.

Ústí přibrzdil odchod zraněného Daileyho, naopak uzdravený Culpepper znovu začal připisovat body na brněnskou stranu. I tak mohl Hicks přiblížit svůj tým v samém závěru třetí čtvrtiny na 14 bodů, ale pohrdl dvěma ze tří trestných hodů. Z protiútoku přišel tříbodový trest z rukou Křivánka. Tahle akce jako by zlomila poslední zbytky morálních sil ústeckých basketbalistů.

Nic na brněnské cestě do finále nezměnila ani technická chyba pro Culpeppera, která byla i jeho pátou osobních chybou v utkání. Nakonec se všichni hráči v brněnském celku zapsali do listiny střelců, tým překonal hranici sta bodů a to je největší ukázka toho, v jaké pohodě vedoucí tým Kooperativa NBL hraje.

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): „V prvním poločase, který dal ráz utkání, jsme hráli přesně, jak jsme chtěli, hlavně jsme měli rytmus jak v obraně, tak v útoku. Jistě by se našly i chybičky, třeba devět bodů obdržených z protiútoků, kdy jsme tam trochu zaspali. Trápila mě pak až třetí čtvrtina, kdy jsme tam začali chodit a nehráli náš basket. Přišlo mi, že se nám tam rozležela únava z posledního týdne, kdy jsme odehráli řadu těžkých venkovních utkání. Nakonec se to ale podařilo rozběhnout, výborně jsme před nedělí rozložili minutáž, teď jen musíme zregenerovat a připravit se na finále. Pokud jde o Viktora Půlpána, znám ho přes dvacet let a vím, jaký je to charakter, a že jde o kluka do nepohody. Ráno to vypadalo, že vůbec hrát nebude, protože v sobě ještě neměl ten zápasový adrenalin, ale při předzápasové rozcvičce už tam měl tu svoji jiskru v očích a bylo vidět, že do toho půjde. Já pořád věřil, že hrát bude a tak jsem i tým připravoval, byť jsem měl v záloze i variantu bez něj. V neděli budeme bojovat o první trofej pro náš klub, ale nervóznější kvůli tomu nebudeme. Já vždy říkám, že když člověk chce něco vyhrát, měl by si vzpomenout, kolik toho pro to obětoval a tohle charakterní a pracovité mužstvo do toho půjde s otevřený hledím.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Ten týden starý zápas v lize byl trochu předzvěstí dneška, ale i tak poločasový rozdíl pro nás byl velkou dardou. Ty emoce jsou teď hrozně negativní, mísí se v náš zklamání s naštvaností. Vůbec jsme nenaplnili náš potenciál. Jistě, Brno hrálo velmi dobře, ale mě mrzí náš nedobrý výkon. Naší devízou je rychlý protiútok, který nám dnes chyběl, nepadlo nám i hodně trojek, možná si sem příště musíme zajet předem zatrénovat, protože dnes ani naši dobří střelci netrefovali z otevřených pozic. I kdybychom ale dávali víc, tak Brno dnes hrálo s větší energií, my při tom větším manku už dali hlavy dolů a bylo těžké s tím něco dělat. Brno si před týdnem v lize i dnes udělalo vyšší náskok během určitého časového úspěchu, kdy se nám nedařilo, kdy nejsme mentálně silní, a udělá to výsledek celého utkání. I po tolika inkasovaných bodech byl u nás problém spíš v útoku, protože jsme neměli dobré střely, udělali jsme moc ztrát a Brno z toho mělo spoustu bodů.”

Viktor Půlpán: „Rozhodně to na hřišti nebylo tak jednoznačné, jak říká výsledek. Nečekali jsme, že Ústí porazíme o 30 bodů. Poslední zápasy hrají ve formě, i když jsme u nich vyhráli. Šli jsme do toho, že to nebude jednoduchý zápas. Jsem rád, jak jsme k tomu všichni přistoupili. Myslím, že celý tým podal skvělý výkon a je to vidět teď na tom výsledku. Každý zápas se soustředíme na obranu, ale proti Ústí musíte ještě o to víc. Ubránit Ústí na 70 bodech je úžasné a můžeme na tom stavět. Dneska jsme odvedli skvělou práci. My si pro to zlato jdem. Věřím, že si teď dobře zregenerujeme a odpočineme na zítřek, abychom předvedli stejný výkon jako dneska. Zdraví? Držím. Takže dobrý.“

Dominik Heinzl: „Bylo to o našem nasazení v začátku. Nechali jsme se rozhodit. Nemohli jsme najít naše tempo. Frustrace z útoku se projevila v obraně, kdy jsme nedokázali ubránit. Do druhého poločasu jsme šli s tím, že se musíme podpořit mezi sebou a ne si vytýkat chyby, co děláme, a začít víc bojovat. Dneska jsme nedokázali najít naše tempo a bojovnost tam nebyla. S tím nemůžeme vyhrát. Musíme zapracovat na bojovnosti a vyjít z dobré obrany. V týmu už máme nějaké zkušenosti. Začínáme za stavu 0:0. Co se stalo dnes, na to zítra zapomeneme. Můžeme se z toho maximálně poučit a jít dál.“

SLUNETA Ústí nad Labem – Basket Brno 71:102 (17:27 34:56 58:77) Svejcar 17, Martin 15, Pecka 12, Hicks 11, Dailey 7, Heinzl 4, Johnson a Nábělek po 2, Haiblík 1, Maděra, Karlovský a Zajíc 0 – Bálint a Culpepper po 15, Půlpán 12, Křivánek a Djuricic po 11, Puršl 9, Krakovič 8, Chatman a Nečas po 7, Kubín 3, Dáňa a Svoboda po 2 TH: 26/34 – 22/25

 • Globus
 • Hyundai
 • louda
 • Knor
 • KNBL
 • Sluneta
 • Kooperativa
 • Kraj
 • UNL
 • Faktor
 • promedicus
 • sanex
 • chance