Brno si odváží výhru.

V prvním domácím utkání po restartu Kooperativa NBL hostila SLUNETA mladé pušky z Brna. Domácí kouč nemohl počítat s Rakočevičem, který si v derby s Děčínem zlomil nos, ale jinak měl k dispozici kompletní sestavu. Hosté dorazili kompletní a nabuzeni domácí výhrou nad USK. SLUNETA naopak chtěla odčinit prohru v již zmiňovaném derby.

Utkání s Brnem začalo hodně útočně, hosté se mohli opřít o Blaka, který v první pálil o 106 a nějak nemohl minout. Byl z toho náskok Brna 12:21, naštěstí se na straně domácích střelecky probudil Autrey a strhl i zbytek týmu a najednou to v obraně šlapalo a Brněnští už nebyli v útoku tak úspěšní. Po první, hodně útočně laděné čtvrtině byl stav 22:27.

V druhém dějství se povedlo SLUNETĚ jít do vedení 35:34 a stále se hrála útočná hra. Potvrdil to i závěr prvního poločasu, když domácí Fait trefuje trojku s faulem, aby následně hostující Půlpán s klaksonem také proměnil trojku a do šaten se šlo za vysokého stavu 46:44.

Trenér Tonda Pištěcký kladl svým svěřencům na srdce, aby do druhé půle vstoupili soustředěně a nepustili soupeře do trháku. To se ale nepovedlo, s velkou energií hrající hosté dokonale zaskočili Ústecké a během třetí čtvrtiny nastříleli 30 bodů. Naopak hra SLUNETY chvílemi postrádala náboj a svěřenci Tondy Pištěckého se na každý koš strašně nadřeli, není divu, že po 30 minutách by stav 62:74.

V posledním dějství vrhli domácí ještě poslední síly do útoku, aby se pokusili utkání zdramatizovat, což se i částečně  povedlo, když Fait přibližuje SLUNETU dvě minuty před koncem základní hrací doby na 77:80. Jenomže pak, v rozhodující chvíli Brno zavřelo cestu do koše a domácí hráči přešli několik pozic nebo se pustilo do hodně těžkého zakončení. Ale v pohodě hrající hosté minutu před koncem dávají trojku a trhají se na rozdíl 6 bodů a jdou si pro výhru s konečným skóre 79:89.

SLUNETA má nyní pouhé dva dny na zotavení, v sobotu bude totiž hostit další ambiciózní tým – Svitavy.

Lubomír Růžička:
„Za výhru v Ústí jsem nesmírně šťastný, protože domácí tým má výborné hráče a skvělé střelce z perimetru. Pochopitelně jim hodně ublížilo, že jim chyběl pivot Rakočevič, ale na to se historie ptát nebude. Myslím, že když chceme bránit, máme poměrně solidní útok, ale na obranné polovině děláme pořád spoustu chyb. Hrajeme v takových vlnách, chvíli je to skvělé, a pak přijde pasáž, kdy máme dvě, tři ztráty, špatná řešení v obraně a dáváme soupeři prostor. Dva body do tabulky jsou ale skvělé, po té koronavirové přestávce jsme si dali cíl, že vyhrajeme všechny tři zápasy před reprezentační pauzou chceme vyhrát. Šli jsme krok po kroku a tohle je odměna za tu dřinu, kterou jsme absolvovali od začátku sezóny.“

Antonín Pištěcký:
„Brno si výhru zasloužilo. Šlo za ní od začátku, a tím nemyslím od úvodní minuty, ale už od rozcvičky. Šla z nich cítit daleko větší energie, ten tým sem přijel a už od prvních chvil ukazoval, že sem přijel vyhrát. My jsme za poločasu šli do šaten za vyrovnaného stavu a jasně jsme si řekli, že musíme chytit vstup do druhého poločasu. To nám ale absolutně nevyšlo, dostali jsme ve třetí části třicet bodů a museli jsme dotahovat. Trápila nás obrana, a to v naprosto základních činnostech, což byl klíč k výhře hostů. Z našeho útoku bych vypíchl, že když už si vypracujeme otevřenou střelu, tak ji buď neproměníme, nebo posuneme míč dál.“

Radek Farský:
„Zápas jsme začali naší kontrolou, což jsme měli v plánu. Pak jsme se ale přizpůsobili hře Ústí, začali jsme ztrácet jednoduché míče a do poločasu to bylo vyrovnané. O přestávce jsme v šatně dostali trošku céres, začali jsme na hřišti kmitat, což šlo vidět. Ubránili jsme díky tomu stěžejní ústecké hráče Lamba Autreyho a Spencera Svejcara a dovedli jsme zápas do vítězného konce.“

Ladislav Pecka:
„Dva dny jsme se připravovali na sílu brněnských pivotů, které jsme ale nakonec ubránili relativně v pohodě. Bohužel nás zklamala jednoduchá hra, základní dovednosti v soubojích jeden na jednoho, navíc nám chyběla energie a lepší procentuální úspěšnost střelby.“

SLUNETA Ústí nad Labem - Basket Brno 79:89 (22:27 46:44 62:74)
Body domácí: Pecka 22, Autrey 14, Fait 12, Svejcar 11, Hanes 8,  Šotnar 6, David a Karlovský po 3
Body hosté: Blake 23, Farský  22, Půlpán 17, Puršl 10, Jokl 6, Kozina a Nehyba po 4, Bálint 2, Krakovič 1
Trojky: 33/7 – 28/9
Trestné hody: 22/16 – 29/20
Doskoky: 35 - 42
Osobní chyby: 25 - 21