• banner
 • celoroční nábor
  mladez@bkusti.cz
 • KONTAKT
  basket@bkusti.cz

Cesta juniorek do extraligy.

Cesta juniorek do extraligy.

Další skvělou kapitolu ústeckého basketbalu napsaly juniorky SLUNETY, když o víkendu zvládly kvalifikaci a postoupily z druhého místa do extraligy. Cesta to byla ovšem klikatá a náročná, tak se pojďme podívat, jak se rodil postup.


Vše začalo postupem ze základní skupiny ligy o pouhý jediný bod do finálové části druhé nejvyšší soutěže, v tu chvíli už nám v sestavě chybělo 5 hráček ze základní rotace (3 na studijním pobytu v USA, 2 ukončily kariéru), takže vyhlídky do závěrečné fáze soutěže nebyly zrovna růžové.

Naštěstí se v tu chvíli ukázala koncepce výchovy talentovaných hráček a zbylé baskeťačky ukázaly svou kvalitu a dokázaly vyhrát finálovou skupinu, což nám zaručovalo pořadatelství kvalifikace o extraligu.

Do té postupují první dva celky z finálové skupiny ligy (Ústí a Prostějov) a poslední dva celky z extraligy (Brno a Jablonec). Jablonec se nakonec do kvalifikace nepřihlásil a rovnou se vzdal možnosti hrát nejvyšší soutěž juniorek. Systém kvalifikace byl tedy 3 soupeři, každý s každým a postupují 2 týmy.

Z pohledu SLUNETY vedla cesta do extraligy spíše přes Prostějov, který jsme ve finálové skupině 2x porazili a KP Brno, jako jediný tým se zkušenostmi s extraligou, bylo považováno za favorita kvalifikace. Ústecký trenérský kolektiv už před kvalifikací musel ale řešit zásadní problém, protože z týmu vypadly další 4 stěžejní hráčky, protože ty nám pro změnu „zestárly“ do žen a už nemohly do kvalifikace zasáhnout. Nakonec se podařilo doplnit tým 5 hráčkami z Děčína, kde sice hrály „pouze“ nadregion, ale už v přípravě na kvalifikaci se nakonec všechny ukázaly jako platné členky týmu.

První komplikace přišla hned v pátek, kdy se Ústí střetlo s Prostějovem. Těžko říci, jestli to bylo v hlavách, nervozita nebo prostě jen špatný den, ale ústeckým hráčkám se nedařilo vůbec nic a zápas připomínal spíš urputný boj z obou stran, ze kterého vzešel vítězně Prostějov.

K2 Prostějov - SLUNETA Ústí n. L. 64:52 (22:22 35:33 50:42)
Body SLUNETA: Zajícová a Riegertová po 11, Valachová 8, Procházková 7, Štréblová 5, Herišerová a Trieblová po 4, Vondřičková 2

V sobotu ráno byl tedy náš tým v situaci, kdy byl hlavami dole po zpackaném pátečním zápase s Prostějovem, navíc s vědomím, že nyní vede cesta do extraligy přes favorizované Brno.

Pak se ale ukázala krása sportu, kdy jednou jste dole, jednou nahoře, svěřenkyně Vládi Hejla, Vojty Čecha a Michala Sedláka vstoupily do tohoto utkání úplně jako vyměněné a najednou vše fungovalo jak má a SLUNETA si došla skvělým výkonem pro výhru 73:53 nad favoritem z Brna. Klíčovým faktorem byla obrana, která dovolila soupeři pouhé 4 asistence. Touto výhrou si Ústí vybojovalo možnost účastnit se v sezóně 2022/23 nejvyšší soutěže juniorek, a to i bez ohledu na výsledek posledního utkání mezi Prostějovem a Brnem. V případě výhry Brna by rozhodovalo skóre, které mělo v tu chvíli nejlepší Ústí a pokud by Brno vyhrálo dvacetibodovým rozdílem, byl by na tom, díky skóre, nejhůře Prostějov, a i v tomto případě by tedy postupovala SLUNETA. Brno ovšem nezvládlo ani poslední utkání kvalifikace, a tak sestupuje z extraligy, kterou si naopak zahrají Prostějov a Ústí.

SLUNETA Ústí n. L. - KP Brno 73:53 (15:14 33:23 46:41)
Body SLUNETA: Zajícová 25, Riegertová 10, Valachová a Procházková po 9, Vondřičková, Štréblová a Trieblová všechny po 6, Prislupčáková 2

Juniorky tak dosáhly dalšího historického milníku ústeckého dívčího basketbalu a my celému týmu gratulujeme!

Vladimír Hejl:
„Smekám před celým týmem, sice si tu cestu trochu zkomplikoval, ale ukázal velké srdce a bojovnost, táhl za jeden provaz a zaslouženě postoupil. Jsem rád, že u toho byly i hráčky, které nás dotáhly do kvalifikace a kvůli věkové hranici už do ní zasáhnout nemohly, ale i tak to s týmem prožívaly a byly u tohoto historického postupu. Děkujeme také všem fanouškům, kteří nás přišli podpořit, byla paráda hrát v takové bouřlivé atmosféře, a navíc s takovou tečkou v podobě postupu.“

Vojta Čech:
„Tento tým předvedl neuvěřitelné, po pátečním hororu, kde se snad nepodařilo nic, co jsme jak trenéři, tak děvčata chtěli, přišel blesk z čistého nebe. Opravdu si myslím, že pro děvčata to musela být obrovská rána a zklamání. O to ale víc chtěla zdemolovat Brno a zajistit si postup. A díky Vláďovi Hejlovi jsem mohl být svědkem krásy sportu. Bylo to jako den a noc, musím smeknout klobouček a jen říci „děvčata toto se nevidí tak často, moc vám  děkuji, gratuluji a přeji mnoho dalších úspěchů". Velké díky patří také Vláďovi za to, že jsem mu mohl pomoci v roli asistenta. Kde jsme si mimochodem velice sedli a byla to obrovská zábava s ním spolupracovat. DÍKY!!"

Michal Sedlák:
"Když soupeř stáhnul bodový rozdíl na 5 bodů do poslední desetiminutovky, tak bylo vše otevřené. Bylo nám jasné, že pokud se máme na konci radovat právě my, tak je zapotřebí předvést nejlepší čtvrtinu této sezóny! A holky to skutečně zvládly! To co se odehrálo v poslední čtvrtině, poslalo celou halu do neskutečné euforie. S každou výbornou obranou, s každým úspěšným útokem byla na nohou jak celá tribuna, tak celá lavička…krásný sportovní zážitek. Holky v poslední čtvrtině převálcovaly soupeřky 27:12 a konečným výsledkem 73:53 si doslova vydřely postup mezi TOP týmy Česka ve své kategorii. Girls…smekám!"

 • Globus
 • Hyundai
 • louda
 • Imperial Standard
 • KNBL
 • Sluneta
 • Kooperativa
 • Kraj
 • UNL
 • Faktor
 • promedicus
 • sanex