Opava nám vrací porážku

Po pohárové výhře v Chomutově přisoudil los SLUNETĚ Opavu, tedy soupeře, se kterým se utkala těsně před Vánoci. To bylo ale minulý rok a Slezané nyní dorazili do Ústí s odhodláním oplatit nám nedávnou porážku, svědčí o tom i fakt, že na sever dorazili den předem.

První poločas byl tak trochu ve znamení All Star Game, které proběhlo ve stejné hale pouhé dva dny před tímto utkáním, ani jeden tým si totiž nelámal moc hlavu s obranou a hráči předváděli pěkné střelecké představení. A když k tomu přidáme dobré procento střelby z dlouhé vzdálenosti, tak z toho máme poločasový výsledek 45:39.

Třetí dějství jsme začali sice trochu rozpačitě, ale pak se naši hráči opět rozstříleli a díky několika slepeným trojkám jsme se dostali do dvouciferného vedení, které se v na začátku poslední čtvrtiny vyšplhalo až na 11 bodů (74:63). Na to reagoval hostující lodivod pokynem k daleko větší agresivitě a obrázek hry se změnil, najednou jsme se přestali v útoku prosazovat, neměli tolik volných střel a hosté pomaloučku, potichoučku dotahovali a utkání dospělo do vyrovnané koncovky, což tak nějak zapadá do koloritu zápasů SLUNETY. Hosté o své výhře rozhodli 26 vteřin před koncem, když Šiřina zvyšuje z čáry trestného hodu na tříbodový rozdíl (76:79). Po oddechovém čase se míč dostal do ruky Pavlovi Houškovi, ale ten tentokrát netrefuje za 3 body a našim hráčům už nezbývá, než zastavit čas faulem. Hostující Radim Klečka trefuje pouze jeden trestný hod a za stavu plus 4 pro hosty se Michalovi Šotnarovi podaří ještě vsítit trojku a snížit na rozdíl pouhého bodu. Kouč Opavy si bere oddechový čas, do konce základní hrací doby zbývají pouhé 3 vteřiny. Slezané však vyhodí rychle a opět Klečka s klaksonem dokonce trefuje trojku a posílá svůj tým na Final Four do Plzně.

Opava nám tedy oplatila porážku z konce loňského roku a může se těšit na finálový turnaj čtyř. SLUNETA naopak pokračuje v nabytém programu a hned zítra odjíždí do Vídně k dalšímu čtvrtfinále, tentokrát v rámci Alpe Adria Cupu.

Petr Czudek (Opava):
Myslím, že dnes vyhrál šťastnější tým. Nevím jak domácí, ale my jsme do Final Four poháru strašně chtěli, svědčí o tom i fakt, že jsme sem přijeli o den dřív, čímž jsme naznačili, že to je jeden z našich postupných cílů v sezóně. Rozhodla poslední čtvrtina, kde jsme dali 27 bodů, zatímco soupeř měl otevřené střely, které nedal. Výhra v Ústí, které hraje velice dobře, se cení a já jsem rád, že jsme to prorvali zrovna ve čtvrtfinále poháru.

Antonín Pištěcký (Ústí nad Labem):
„Gratulujeme soupeři k postupu. Abych odpověděl na otázku, my jsme také chtěli postoupit, tedy alespoň já určitě, nevím, jak někteří hráči. Dnes jsme neviděli žádnou basketbalovou krásu, podle mého názoru zejména první poločas byl naprosto otřesný. My se během zápasu několikrát dostali na plus devět, deset, snad i jedenáct bodů, pak přišla otevřená střela, ze které jsme mohli zatlouct ten poslední hřebíček do hostující rakve, ale nepovedlo se. Navíc pak přišla nějaká triviální ztráta a rychlý přechod soupeře do útoku, který jsme nebyli schopní zastavit třeba za cenu faulu, nebo prostě jakkoliv. To, že jsme prohráli, rozhodly dva faktory. První je poměr útočných doskoků 4:14 a druhý 13 našich ztracených míčů. Pokud si hráči neuvědomí první faktor, tak prostě nebudeme vyhrávat velké zápasy, co se ztrát týče, tak některé, a to se nechci nikoho dotknout, jsou neakceptovatelné i na úrovni druhé nebo třetí ligy. V součtu jsme na body z druhých šancí a na body po ztrátách míče z rychlých protiútoků prohráli 12:30 a to je odpověď na to, proč si Final 4 zahraje Opava a ne my.“

Jan Švandrlík:
„Dnes to bylo hodně ubojované utkání, ale zachránil nás útočný doskok, který nám dal šanci naše chyby napravit, a proto postupujeme, za což jsme strašně rádi.“

Dalibor Fait:
„Jak bylo řečeno, rozhodl útočný doskok Opavy a také spousta takových těch míčů nikoho, balonů, které se válely na zemi, ale Opava je dokázala urvat pro sebe.“

SLUNETA Ústí nad Labem – BK Opava 79:83 (20:20, 45:39, 61:56)
Body domácí: Houška 16, Fait 13, Šotnar 12, Pecka 10, Brown 9, Čampara 6, Svejcar s Bažantem po 5, Maděra 3
Body hosté: Klečka 18,  Gniadek 16, Bujnoch 11, Dragoun, Jurečka a Šiřina všichni po 10, Švandrlík 8,
Trojky: 26/12 – 34/13
Trestné hody: 6/3 – 16/14
Doskoky: 31 - 40
Osobní chyby: 18 - 13