Přepište dějiny, porážíme Nymburk

Hráči SLUNETY vědí, jak si udobřit fanoušky po nevydařeném derby – v posledním domácím utkání před Vánoci navíc dali svým fanouškům dárek v podobě historické výhry nad mistrem z Nymburka.

Středočeši přitom začali velmi dobře a rychle se ujali vedení a vše běželo, jak většina fanoušků očekávala. Jenomže pak se do kanonády pustil domácí Svejcar a SLUNETA převzala otěže zápasu a vyhrála první čtvrtinu 25:22.

Hosté působili zaskočeně i ve druhém dějství, ve kterém domácí dominovali na doskoku (23:13 za poločas) a dobrou vizitku Nymburským nedělalo ani číslo 12 v kolonce ztráty. A jelikož trio Láďa Pecka, Spencer Svejcar a Tony Hicks mělo dobře seřízená mířidla a obrana Ústí fungovala na 120%, vyhrála SLUNETA poločas hodně překvapivým, ale zaslouženým výsledkem 54:31.

Mistr začal vystrkovat růžky až po přestávce, když si body Nymburka ve třetím dějství vzal na starost Simmons. Ale to nestačilo, protože i tak Ústí dokázalo držet dvouciferný náskok. Pořádný fičák přišel až v poslední desetiminutovce, kde Nymburk ukázal celoplošný press, kterým se nepochybně chce prezentovat častěji a pro Ústí přišla doslova doba temna, Nymburk zavřel cestu do koše a domácí kupili ztráty jednu za druhou a náskok se pomalu, ale jistě rozplýval. Když hostující Benda trefuje svou druhou trojku v řadě a snižuje už na 79:68, bere si domácí lodivod oddechový čas.

Po něm dokázali hosté sice snížit až na 79:72, ale v tu chvíli našla svůj cíl tříbodová střela z ruky Martina Nábělka, která ukončila bodově hluchou pětiminutovku Ústí a vrátila mu dvouciferné vedení. Ale hlavně uklidnil své spoluhráče do koncovky, kterou si už z čáry trestného hodu pohlídali a přepsali historii, po více než 20 letech porazili Nymburk.

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka):
„Já myslím, že všichni viděli, jak jsme k tomu přistoupili, kdybychom hráli se stejným nasazením jako v druhém poločas i v tom prvním, tak věřím, že bychom ten zápas s nějakou kontrolou vyhráli, i když domácí hráli velmi dobře v první půlce, ale hráli dobře, protože jsme je nechali hrát dobře. My jsme pak přitlačili, ale stálo nás to hodně sil, které nám chyběly v koncovce a upřímně jsme si to dneska ani nezasloužili tady vyhrát. I přes tuto prohru zůstávají cíle stejné, ale bude muset asi dojít k nějakým změnám, protože my ten titul chceme vyhrát. Kdy přijde ta změna, to se uvidí, můžu to být já, mohou to být hráči, ale něco musíme změnit, když nejsme schopni přijet na zápas koncentrovaní, připravení a hrát s tím nasazením, s jakým jsme hráli v druhém poločase.“

Honza Šotnar (trenér SLUNETY):
„Jsem hrozně rád za tohle vítězství, za ty dva a půl roku, co tu v Ústí působím jsme s Nymburkem hráli už asi 14x a tohle je první výhra. Po zápase v Děčíně jsme si sedli a řekli jsme si, že chceme udělat restart a v dnešním zápase a v zápase v Kolíně chceme hrát co nejlépe, a když to bude stačit na vítězství, tak super. Ale ani my jsme možná nečekali, že se nastartujeme takovým způsobem a jsme za to velmi šťastní. Takže jsme tu krizi ukončili výhrou s Nymburkem a příští týden jedeme do Kolína.“

Petr Benda (Nymburk):
„Když to vezmu od začátku, tak první minuty nebyly vůbec špatný, hráli jsme, co jsme chtěli, ale jak to u nás tuto sezónu bývá, soupeř trefí pár střel, uděláme pár chyb v obraně a ztratíme nějaké míče a soupeř jde do vedení a v ten moment přestáváme hrát jak na obranné, tak útočné polovině. Na druhé straně gratuluju Ústí k předvedenému výkonu, zaskočili nás nasazením a my jsme jim nebyli skoro celý zápas soupeřem. Nemůžeme spoléhat na to, že to bude mínus 20 a pak začneme hrát to, co chceme, agresivní obranu a rychlý přechod do útoku. Nějaké podcenění soupeře tam z naší straně bylo a v momentě, když jsme se všichni cítili trapně, tak najednou nám to sepne a začneme předvádět tu agresivitu na útočné i obranné polovině a vypadá to, že hledáme strop, kdy můžeme utkání otočit. Doufám, že se to nebude opakovat, protože to, jak jsem se já cítil na lavičce nebo na hřišti už nechci nikdy zažít.“

Ladislav Pecka (SLUNETA):
„Byli jsme fakt na dně, hráli jsme fakt špatně, nezvládali jsme koncovky a od pondělka po Děčínu jsme začali makat úplně jinak, úplně s jinou disciplínou a věřím tomu, že jsme to nastartovali a kdy jindy porazit Nymburk než letos. Jsem šťastný, že po tak dlouhé kariéře se mi podařilo Nymburk porazit a velký díky celému týmu a trenérům.

SLUNETA Ústí nad Labem - ERA Basketball Nymburk 96:83 (25:22 54:31 79:56)
Body domácí: Pecka 25, Svejcar 19, Hicks 13, Johnson 11, Dailey 9, Nábělek a Karlovský po 7, Martin 5
Body hosté: Simmons 22, Kříž, Benda a Klassen všichni po 12, Watson a Kováš po 6, Lockett 5, Ivanauskas, Palyza, Rylich a Tůma všichni po 2
Trojky: 27/11 – 24/8
Trestné hody: 30/23 – 18/13
Doskoky: 42 - 29
Osobní chyby: 18 - 29