První osmifinále pro USK

Ve středu se rozehrála vedle základní části Kooperativa NBL také první osmifinále Hyundai Českého poháru. V něm SLUNETA hostila USK Praha, narazily na sebe tak dva týmy, které ještě nedávno bojovaly s velkou marodkou, Ústí stále postrádá Dalibora Faita a po zranění se vrací Michal Šotnar, D.J. Hanes a Rakočevič. Ale hlavně SLUNETA dnes definitivně přišla o Spencera Svejcara, který hrál od října se sebezapřením, ale už to prostě nešlo a náš kapitán cestuje zpět do USA, aby se tam podrobil operaci. Hosté zase postrádali v úvodu týdne několik hráčů, co se vraceli po Covidu a do pondělní dohrávky s Děčínem horko těžko dávali dohromady osmici hráčů.

První utkání semifinále začalo velmi dobře, SLUNETA opět aktivně a hlavně úspěšně v útoku, domácí si vybudovali malé vedení 18:10, pak se ale hosté probrali a šňůrou 0:8 nasadili k úprku, který nejprve zastavila časomíra ukončující první čtvrtinu za stavu 21:21. Po přestávce USK ještě více zvýšil tlak na míč a naši hráči kupili ztrátu za ztrátou a rezultovalo z toho dvouciferné vedení hostí a poločasové skóre 38:58.

Třetí dějství bylo plné nepřesností a ztrát, ale jeho závěr patřil domácím, ti se konečně trefili a povzbuzeni několika proměněnými střelami dokázali také dostat hosty pod velký tlak. Třetí čtvrtinu vyhrála SLUNETA dílčím skóre 16:11 a do poslední desetiminutovky šla tak za stavu 54:69.

Jelikož se hrál první zápase osmifinálové série, ve které nakonec bude rozhodovat celkové skóre, tak stále bylo o co hrát. Svěřenci Tondy Pištěckého nesložili zbraně a bojovali. Rezultovalo z toho stažení náskoku na 70:82. Hostující trenér si musel vzít oddechový čas. A pomohlo to, hosté se uklidnili několika koši a došli si pro patnáctibodový náskok do druhého zápasu. Ten se sehraje za týden na Folimance.

Dino Repeša (trenér USK Praha):
"Pro nás to dnes byl důležitý zápas, ale je to teprve první poločas. Ten druhý nás čeká za týden v domácí odvetě. Nesmíme polevit v koncentraci a nic podcenit. V dnešním zápase jsme měli skvělý první poločas, zejména v útoku, kde jsme nastříleli 58 bodů. Po změně stran už ta koncentrace nebyla tak dobrá, ale ve finále gratuluji svému týmu k výhře. Příští středu nás ale ještě čeká druhá část."

Ondřej Švec (USK Praha):
"Do zápasu jsme nevstoupili dobře, ve druhé čtvrtině jsme ale soupeře výrazně přejeli. Ve třetí části  jsme pokračovali v naší hře, v závěru už nám trochu docházely síly, jelikož jsme měli zdravotní problémy, ale naštěstí jsme náskok udrželi."

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí n. L.):
"Gratuluji USK k lepšímu vstupu do tohoto dvojzápasu. Já bych to dnes rozdělil na dvě části. My jsme dovolili soupeři 18 útočných doskoků, což v praxi znamená, že měli o 16 střel víc než my. Zatímco my jsme na 54, oni jich měli 70, navíc jsme vyprodukovali 21 ztrát, to jsou čísla, se kterými se vyhrát nedá. Druhá část je, že nejsme schopní z pick and rollu si vytvořit otevřené střely tak jako soupeř, navíc v přechodové fázi nám chybí kvalitní spacing, abychom mohli balóny distribuovat do volných pozic. Zatímco my jsme stříleli téměř všechno přes zvednuté ruce, oni měli hodně střel otevřených a to procento střelby bylo v první půli excelentní. Do druhého poločasu jsme změnili obranu, díky čemuž jsme byli trochu konkurenceschopní, ale ten náskok z prvních dvou čtvrtin byl drtivý."

Johan Haiblík (SLUNETA Ústí n. L.):
"Zápas rozhodl první poločas. Udělali jsme v něm 12 ztrát, oni měli spoustu útočných doskoků, díky čemuž měli další pokusy na střelu. Proto jsme ho prohráli o dvacet bodů, a ačkoliv jsme po přestávce bojovali a snažili se to dohnat, tak to nestačilo a prohráli jsme."

SLUNETA Ústí nad Labem-USK Praha 76:91 (21:21 38:58 54:69)
Body domácí: Autrey 16, David 14, Haiblík 10, Stegbauer a Rakočevič po 8, Pecka a Hanes po 7, Karlovský a Maděra po 3
Body hosté: Sehnal 21, Proleta 16, Vyroubal a Kolář po 10, Mareš 9, Štěrba 7, Macháč 6, Švec 5, Bátovský 4, Dáňa 3
Trojky: 21/9 – 24/10
Trestné hody: 20/13 – 15/7
Doskoky: 27 - 42
Osobní chyby: 24 - 24