Šlágr kola pro Pardubice.

V dohrávce 17. kola hostila SLUNETA pardubickou Beksu. Vzhledem k postavení v tabulce se navíc jednalo o přímý souboj o 4. příčku, kterou díky lepšímu vzájemnému zápasu drží Pardubice.

Úvod utkání byl opatrný z obou stran, hráči nejspíš ladili střeleckou formu po svátcích a v první desetiminutovce nebylo k vidění moc košů. Hosté trefili pouze 4 střely z 20, SLUNETU skvěle dirigoval Michal Šotnar a také díky jeho organizaci SLUNETA vyhrála první dějství 18:11.

Druhou desetiminutovku zahájili hosté šňůrou 0:5 a dotáhli náskok SLUNETY, ale ta odpověděla dvěma koši v řadě a vzala si náskok zpět. Závěr poločasu vyšel pak lépe Pardubicím, když necelé dvě minuty do poločasu šly poprvé v utkání do vedení 31:32 a poločas skončil 33:36.

Třetí čtvrtina se domácím borcům ale vůbec nevydařila, hosté navázali tam, kde skončili v závěru první půle, dobrým pohybem míče a tvrdou obranou. Za Beksu byl hodně vidět Pavlovič, který nás trápil střelbou za 3 body. SLUNETA se střelecky trápila a 6 minut dokázal skórovat pouze Pavel Houška. Beksa odskočila ve třetí čtvrtině na dvouciferný rozdíl (40:50). A po našem trápení ve třetím dějství vyšplhalo skóre až na 44:57.

Jenomže to by nebyla SLUNETA, kdyby si alespoň trochu nepohrála s nervy fanoušků. Ve 4. dějství se svěřenci Tondy Pištěckého začali trefovat za 3 body a opět nutili hosty k těžkým střelám a hlavně ztrátám, které trestali rychlým protiútokem a většinou i košem. Díky velké bojovnosti se domácí dokázali vrátit do zápasu. Když zbývalo odehrát něco málo přes 4 minuty, vedli hosté už jenom 65:68. Pokračoval tuhý boj a šlo se do vyrovnané koncovky. Jenomže v rozhodujících chvílích Beksa dokázala ubránit a našim borcům nezbývalo než faulovat a poslat hosty na čáru trestného hodu. A tak zkušený tým jako Pardubice si takovouto příležitost nenechá protéct mezi prsty, a tak Beksa uhájila 4. místo v tabulce. SLUNETU v týdnu čeká pohárové utkání s Chomutovem a příští víkend zase doma, tentokrát se Svitavami.

Kenneth Scalabroni (Pardubice):
„Venkovní vítězství je vždycky dobré vítězství. Z obou stran to nebyl pohledný basketbal. Myslím, že oba týmy se trápily, protože se dobře znají. Bylo těžké se prosadit a hrát konstantně, důležitá byla pro nás druhá čtvrtina, kde jsme se dokázali prosadit a získat trochu sebevědomí a pokračovalo to ve třetí čtvrtině. Ale ve čtvrté čtvrtině hráli domácí velmi dobře, hráli tvrdě, byli o moc agresivnější, my udělali spoustu chyb a dali jim šanci vrátit se do zápasu. Ale naštěstí jsme dnes byly o pár herních situací lepší, dostali jsme míč ke správným hráčům a proměnili trestné hody, když jsme potřebovali a měli doskoky, které jsme mít měli. Vyhráli jsme a to je to důležité, i když to nebylo hezké utkání, tak se to také počítá. Bereme vítězství, které nám dodá sebevědomí hrát zase lépe a vyhrávat také na venkovních hřištích.“

Antonín Pištěcký (SLUNETA Ústí nad Labem):
„Co k tomu říct, prohráli jsme o pár bodů. Během utkání se nedělo jak na útočné, tak na obranné polovině nic jiného, než o čem jsme mluvili poslední dva dny. Co se obrany týče, nemohu hráčům nic vytknout, samozřejmě nějaké chyby tam byly, ale to my jako trenéři najdeme vždy. Bohužel jsme nebyli schopní dělat správná rozhodnutí při přebírání hráčů. Pardubice hodně přebíraly hráče, ale my jsme toho nedokázali lépe využít v missmatch situacích (výměna po cloně na míč kdy pivot brání rozehrávače a obráceně, pozn.). Ztráceli jsme už 14 bodů, ke cti nám slouží, že jsme se z toho dokázali vyhrabat. Zápas ale rozhodly dvě věci. Tou první je naše katastrofální střelba za tři body, která je na naše poměry příšerná. Druhou pak Tomáš Vyoral, jenž se vrátil do pardubického dresu a ukázal, jak moc je pro ně důležitý, protože jestli dostanete od Pardubic 73 bodů a 26 z toho vám dá Vyoral, tak je to znát. Po celý zápas se nám dařilo držet koncept obrany, který jsme si nastavili, ale Vyoral opět trefil těžké střely, získal spoustu faulů a proměnil trestné hody, takže byl X faktorem zápasu.“

Radek Nečas (Pardubice):
„Neměli jsme dobrý vstup do zápasu. Ústí nás dostalo pod tlak, zaspávali jsme v obraně, možná byla trochu vidět ta pauza přes Silvestra, domácí nás snadno obcházeli jeden na jednoho. Naštěstí to domácím nepadalo z dálky, takže nám neodskočili na větší rozdíl, a nám se do poločasu povedlo přehoupnout skóre na naši stranu. Po změně stran jsme si dobře vypomáhali v obraně, zavírali jsme prostor a Ústí se stále nemohlo trefit za tři body, díky čemuž jsme si vypracovali dvouciferný náskok. Pod dojmem tak velkého vedení jsme možná trochu polevili, domácí vycítili šanci, ale nás podržel Tomáš Vyoral, jenž trefil těžké trojky a dovedl nás k výhře.“

Pavel Houška (Sluneta Ústí nad Labem):
„Začátek jsme měli dobrý, ale pak to vypadalo, jako by nám došel dech. Pardubice přidaly v obraně, začaly nás tlačit do těžkých střel a nám se přestalo dařit. Možná na nás trochu padla nervozita, nedařilo se nám dostávat míč do pozic, do kterých jsme ho chtěli dostávat, což vyústilo v to, jak zápas dopadl.“

SLUNETA Ústí nad Labem – BK JIP Pardubice 67:73 (18:11 33:36 44:57)
Body domácí: Houška 16, Brown a Čampara po 12, Šotnar 11, Svejcar 9, Pecka 4, Bažant 3
Body hosté: Vyoral 26, Pavlović 16, Švrdlík 9, Kohout a Půlpán po 6, Nečas 4, Škranc 3, Slanina 2
Trojky: 20/3 – 34/8
Trestné hody: 19/14 – 24/17
Doskoky: 42 - 48
Osobní chyby: 20 - 21