SLUNETA zvládla první domácí čtvrtfinálovou bitvu

Čtvrtfinálová série mezi Beksou a SLUNETOU se po úvodních dvou utkáních v Pardubicích a stavu 1:1 na zápasy přesunula na sever Čech.

Netradičně v úterý, a navíc v nezvyklý čas startovalo 3. čtvrtfinále, bylo to kvůli televizním kamerám a hráči bezpochyby svými výkony nezklamali tisícovku v hale ani diváky u obrazovek. I když větší radost ze začátku měli příznivci Pardubic, ty začali skvělou sérií 0:13 a Ústí trvalo téměř 5 minut, než prolomilo střeleckou šňůru. Byl to Kris Martin, který za SLUNETU vsítil první body a stal se jedním x-faktorem tohoto utkání. První čtvrtinu vyhráli hosté 12:24.

Ústečtí, hnaní bouřlivou atmosférou ale předvedli ofenzivní explozi v druhé desetiminutovce, nejvíce bodově činní byli Hicks (14) a Martin (11) bodů. Do šaten se šlo za stavu 41:45. A jak měla SLUNETA špatný vstup do zápasu, tak Beksu nezastihl pro změnu v dobré formě začátek druhé půle, kde se domácí urvali na 62:51. Bylo to hlavně zásluhou Svejcara a Pecky.

Hostující lodivod musel v tomto období šetřit svého stěžejního rozehrávače Vyorala, ten už nasbíral 4 osobní chyby, a tak více prostorou dostal Dickerson. A ten se činil, víceméně sám dotáhl svůj tým na výsledek po 30 minutách 68:64.

Pardubice sahaly v posledním dějství po zdramatizování průběhu, ale SLUNETA už v tu dobu měla dobře seřízená mířidla a pod taktovkou Tonyho Hickse (celkem 26 bodů) a Spencera Svejcara (celkem 23 bodů) si došla pro vedení v sérii 2:1.

Další utkání se hraje už zítra, opět na SLUNETĚ, tentokrát ale od 18.00 hod.

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice):
"Gratuluji ústeckému týmu k vítězství. Začali jsme velmi dobře. SLUNETA dlouho nedala koš a rychle jsme vedli o 13 bodů, ale pak, po prostřídání, jsme bohužel nepokračovali s takovou obranou, jakou hrála první pětka. Po prvním poločase jsme vedli o 4 body, ale měli jsme vést vyšším rozdílem, ještě 2,5 minuty před přestávkou jsme byli ve vedení o 10 bodů. Do druhého poločasu jsme vstoupili se stejnou sestavou, jaká velice dobře zahájila zápas, ale Ústí udělalo šňůru 18:3, což bylo pro konečný výsledek klíčové. Sice jsme se ještě vrátili do těsného bodového kontaktu, až na rozdíl 2 bodů, ale už jsme neměli sílu na to, abychom utkání dovedli do dramatičtější koncovky a otočili ho."

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK KVIS Pardubice):
„Do zápasu jsme vstoupili tak, jak jsme chtěli, dostali jsme za první čtvrtinu 12 bodů, jenže za zbylé tři čtvrtky dalších 80, a s tím se nedá vyhrát skoro nikde, natož v play-off. Klíčem byla naše obrana, přes níž dával soupeř hrozně jednoduché koše. I my se na některé koše hrozně nadřeme, a pak už si v útoku každý dělá co chce a volíme špatné střelecké pozice, ale celé to vychází z obrany. Kdybychom před poločasem udrželi větší vedení, možná to mohlo být jiné. Nicméně do druhého poločasu nastoupíme tak, že Ústí dovolíme chytit delší bodovou sérií a je to pak strašně těžké zastavovat Američany, kteří jsou schopní skórovat téměř z každé pozice.“

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí nad Labem):
„Začali jsme hrůzostrašně, prohrávali jsme 0:13, hlavami jsme možná byli ještě v Pardubicích v tom druhém zápase. Naštěstí jsme využili toho, co nás doma zdobí, a sice faktu, že si hrozně věříme na domácí palubovce a i přes nepříznivý začátek jsme to naší bojovností otočili. Dostali jsme se k naší hře, myslím, že Pardubice chvílemi opravdu nevěděly, jak nás zastavit, jelikož některé protiútoky byly vážně rychlé. Nastříleli jsme znovu 93 bodů, což svědčí o tom, že se nakonec zvedla i naše produktivita, ale klíč byl v defenzivě. Vrátili jsme se k obraně, kterou jsme hráli ve druhém zápase v Pardubicích, v tom musíme pokračovat i v dalších utkáních. (na otázku, kolik sebral dnešní zápas v úzké rotaci sil). Je to stejné, jako po prvním zápase série. My jsme si řekli, že se dnes nebudeme na nic šetřit, bylo to pro nás důležité utkání a chtěli jsme ho vyhrát i za cenu, že by pět hráčů hrálo čtyřicet minut. Nějaké síly jsme sice ušetřili, ale není to ono. Jsem ale strašně rád za minuty Haiblíka, Maděry, Heinzla a dalších kluků, kteří svými výkony pomáhají té základní pětce a dnes přinesli energii do obrany. Myslím, že pokud zítra nezaspíme začátek, bude se nám hrát daleko lépe. Dnes měly Pardubice šanci, kdyby udrželi hlavy v klidu a nenechali nás dostat do zápasu, tak by se nám vracelo daleko hůř. Po výhře se ale lépe regeneruje, takže sice jsme dnes zbití, ale vrátíme se s vůlí vyhrát třetí utkání, víme, že to může být klíčové, protože vedení 3:1 v sérii už by bylo opravdu skvělé.“

Jan Maděra (hráč Ústí):
„Do zápasu jsme vstoupili nervózně a se špatným nasazením v obraně, ale brzo jsme se srovnali a stálo nás to hodně sila, ale postupně jsme převzali otěže zápasu do svých rukou. V druhé půli jsme už hráli náš basket a naštěstí přestříleli Pardubice.“

SLUNETA Ústí nad Labem - BK KVIS Pardubice 93:85 (12:24 41:45 68:64)
Body domácí: Hicks 26, Svejcar 23, Martin 17, Pecka 16, Johnson 7, Nábělek a Heinzl po 2
Body hosté: Dickerson 28, Vyoral 17, Pekárek a Štěrba po 8, Neal 6, Čolak, Potoček a Rikič všichni po 5, Švrdlík 3
Trojky: 25/7 – 19/6
Trestné hody: 27/20 – 17/12
Doskoky: 32 - 27
Osobní chyby: 20 - 24