Souboj o 6. příčku vyhrála Opava

V předposledním domácím zápase dlouhodobé části Kooperativa NBL hostila SLUNETA Opavu a byl to přímý souboj o šestou příčku, která zaručuje jistotu play-off, zatímco sedmé místo posílá tým do předkola play-off.

Úvod utkání byl zcela v naší režii, když si ho pod patronát vzal Pavel Houška a během pěti minut vysázel hostům 10 bodů a měl lví podíl na vedení 29:19, kterým skončila první čtvrtina. Druhá desetiminutovka byla také bohatá na body, ale bohužel už na ty opavské, protože svěřenci Petra Czudka se pomalu dostávali do tempa a do poločasu snížili náš náskok na 48:43.

Po přestávce pak Opavští přitvrdili v obraně a na obou stranách se hrálo hodně tvrdě a to svědčilo více hostům. Naši hráči jakoby si vystříleli všechen prach a v druhé půlce jim hodně kleslo procento střelby a Opava postupně převzala otěže zápasu. Po třech čtvrtinách SLUNETA ztrácela už o 6 bodů (64:70). Poslední dějství se neslo v naší snaze snížit náskok hostů, ale bránilo nám v tom stále špatné procento střelby. Naopak Opava, ta se mohla spolehnout na obranu, po které si dokázala zkušeně vytvořit dobrou střeleckou pozici a skórovat. Konečný výsledek 78:84.

Touto prohrou klesá SLUNETA na sedmé místo a aby se vyhnula předkolu play-off, musí zkusit urvat v posledních dvou zápasech (Pardubice venku a Svitavy doma) nějakou výhru a doufat, že právě Opava dvakrát prohraje (ve Svitavách a doma s Olomouckem).

Petr Czudek:
„Pro oba týmy šlo o velice důležitý zápas, aby se vyhnuly předkolu play-off. Ústí vstoupilo do utkání s obrovskou energií a pod dirigentskou taktovkou Pavla Houšky se dostalo do třináctibodového náskoku. My jsme byli všude pozdě, nasazení nebylo v pořádku, domácí se ale možná trochu uspokojili, my jsme do toho dali více energie a zvládli srovnat, ačkoliv jsme první půli prohráli o pět bodů. Druhý poločas hodně připomínal play-off, byla tam spousta kontaktů a osobních soubojů, jsem rád, že jsme se s tím vyrovnali. Navíc jsme přidali útočný doskok, což nás zdobilo v zápasech během sezóny, díky čemuž jsme se dostávali do dalších šancí. Čtvrtá čtvrtina už byla přetahovaná a já jsem rád, že jsme to zvládli a takto důležitou výhru urvali pro sebe.“

Antonín Pištěcký:
„Do zápasu jsme vstoupili přesně tak, jak jsme chtěli a potřebovali. Bohužel od začátku čtvrté čtvrtiny se nám nedařilo v obraně. O poločase jsme si jasně řekli, že musíme dobře bránit, protože těžko zopakujeme 48 vstřelených bodů z první půle. Místo toho jsme ale třetí dějství prohráli 16:27, a když jsme se dokázali v poslední desetiminutovce dostat na dostřel, buď jsme nedali šoupák z podkoše, nebo jsme udělali ve finální fázi chybné rozhodnutí.

Celé utkání nás stály tři věci. Zaprvé obrana jeden na jednoho. Jsme schopní ubránit celý set Opavy, jelikož ho máme načtený, následně se ale necháme obejít jeden na jednoho, jdeme do obrané rotace, Opava vyhodí míč a má otevřenou střelu. Zadruhé je to výkon Kouřila na pick and rollu, který si s námi ve druhém poločase dělal, co chtěl. Výborně to četl, a přesto, že jsme zkoušeli všechny typy obrany, vždy si s tím poradil. Třetí věc jsou ztráty, protože jestliže prohrajete zápas o šest bodů a na body po ztrátách míče je to 7:21, pak je to další věc, která nás stála další důležité utkání.“

Jan Švandrlík (Opava)
„Dnešní zápas rozhodla obrana. V poločase jsme si řekli, že Ústí venku těžko přestřílíme a 48 inkasovaných bodů je moc. Do druhé půle jsme vstoupili lépe, ubránili jsme jeden na jednoho, což nám v první půli dělalo velké potíže, a dotáhli jsme to do konce.“

Pavel Houška
„Začátek zápasu se nám povedl, ale pak to šlo z kopce. Chtěli jsme se ještě nastartovat, ale to se nám nevedlo. Opava hrála dobře, přidávala na intenzitě a dotáhla zápas do vítězného konce.“

SLUNETA Ústí nad Labem - BK Opava 78:84 (29:19 48:43 64:70)
Body domácí: Houška 15, Martin 14, Fait 11, Svejcar 10, Pecka 8, Wisseh 7, Šteffel 6, Šmíd 5, Šotnar 2
Body hosté: Bujnoch 17, Kouřil 13, Švandrlík a Zbránek po 10, Šiřina 9, Jurečka 8, Gniadek 6, Dragoun a Klečka po 5, Štěpánek 1
Trojky: 23/8 – 32/12
Trestné hody: 19/10 – 16/10
Doskoky: 41 - 39
Osobní chyby: 21 - 20