Stíhací jízda začala pozdě

Poslední domácí utkání dlouhodobé části sehrála SLUNETA na domácí palubovce proti Turům ze Svitav. Na rozdíl od SLUNETY, která už před zápasem věděla, že skončí na 7. místě, Svitavy naopak musely vyhrát, aby udržely druhou příčku, na kterou se tlačily Pardubice a Olomoucko.

První čtvrtina začala z obou stran hodně opatrně, ale naše chyby v obraně dovolily soupeřům tři otevřené trojky, které byly přesné a Tonda Pištěcký musel už v polovině první čtvrtky žádat o time-out. Po oddechovém čase jsme smazali soupeřům malý náskok a opět se hrála vyrovnaná partie. Ale hosté se rozstříleli za tři body a rychle odskočili na dvouciferný rozdíl a výsledek po první svědčí o produktivitě hostů: 20:30. Ostrostřelba Turů pokračovala i ve druhém dějství, zatímco na druhé naši hráči jen těžko hledali cestu do koše a ani procento střelby nabylo nijak oslnivé – výsledkem bylo poločasové skóre 35:55.

Znalci si asi dokáží představit co se dělo o přestávce v šatně. Do druhé půle jsme po „kartáči“ vstoupili velmi dobře, bodovou šňůrou 7:0. Další dobrou zprávou bylo zlepšení obrany. Agresivní a hlavně aktivní hrou jsme dostali Tury do problémů s fauly. V prvních pěti minutách se nám tak podařilo stáhnout náskok hostů na deset bodů, ale pak přišla chvíle nové posily Turů, Adama Číže, jenž pěti body uklidnil svůj tým. Ale i tak jsme dokázali znepříjemnit Svitavským jejich hru a rozhodit mířidla a třetí dějství SLUNETA vyhrála dílčím výsledkem 20:10.

Tak dobře, jak jsme vstoupili do druhé půle, tak stejně tak jsme zahájili čtvrtou desetiminutovku a ukrajovali jsme dál z náskoku soupeře. A když Dalibor Fait smečuje míč do koše a snižuje už na 66:69, hala šílí. Jenomže když bylo hostům nejhůře, dokázali proměnit koš i s faulem. Bohužel naše stíhací jízda začala příliš pozdě a Tuři nakonec v závěru uhájili hubenou výhru 78:85.

Vzhledem k ostatním výsledkům to znamená, že SLUNETA se utká v předkole play-off, hraném na 2 vítězné zápasy s Kolínem. První utkání série se bude hrát už tento pátek v Ústí a druhé utkání pak v neděli v Kolíně, případný třetí zápas by se hrál opět v Ústí a to v úterý 16. 4.

Lubomír Růžička:
"Viděli jsme utkání dvou poločasů, bylo to jako den a noc. My jsme přijeli na zápas naprosto zkoncentrovaní, hráli jsme naši hru, v prvním poločase jsme stříleli s vysokým procentem úspěšnosti zdálky. Dali jsme deset trojek, které jsme si dobře připravili. Do druhé půle jsem hráče varoval, že úvodní pětiminutovka bude takové mementum, které jsme ale bohužel nezvládli. To domácí nakoplo, udělali šňůru 7:0 a 9:0 a vrátili se do zápasu. My jsme se trápili, vkradla se do nás nervozita a nepřesnost, ale naštěstí jsme zvítězili, za což jsem moc rád. Udrželi jsme druhou příčku, ale před play-off před sebou máme ještě spoustu práce s doléčením hráčů a přípravou na soupeře, jenž vzejde z předkola."

Antonín Pištěcký
"Výhra pro Svitavy je důležitá, protože udržely druhou příčku. Nechci opakovat, co už zaznělo. V první půli jsme hořeli ve cloně na míč, špatně jsme rotovali, naopak soupeř dobře pouštěl míče z ruky, hodně mi to připomínalo první zápas v Ústí, kdy jsme prohráli o padesát bodů. Ať jsme na pick and rollu zkoušeli jakoukoliv obranu, Svitavy si s tím dokázaly poradit a navíc střílely s vysokou úspěšností. My jsme navíc zahazovali šoupáky a jednoduché střely, takže jsme poločas prohráli o dvacet. Ve druhé půli jsme přitvrdili v obraně, dostali se na dostřel a jak už to tak bývá, soupeř znervózněl. My jsme měli několik příležitostí překlopit utkání na svou stranu, ale třikrát došlo k tomu, že soupeř dal v poslední vteřině útoku koš s faulem, což udrželo Svitavy na koni. Zárověň bych chtěl pozvat všechny fanoušky v pátek na zápas proti Kolínu. Vím, že je to v nestandardní den, ale budeme potřebovat jejich podporu. Uděláme všechno pro to, abychom z předkola postoupili a pokud počítám správně, vyzvali znovu Svitavy."

SLUNETA Ústí nad Labem - DEKSTONE Tuři Svitavy 78:85 (20:30 35:55 55:65)

Body domácí: Martin 19, Wisseh 17, Pecka 11, Fait a Svejcar po 8, Šmíd a Houška po 4, Šteffel 3, David a Šotnar po 2
Body hosté: Marko 22, Kovář 15, Aiken 13, Číž 11, Svoboda 8, Jelínek 6, Slezák 4, Welsch a Teplý po 3
Trojky: 20/6 – 32/10
Trestné hody: 29/18 – 31/25
Doskoky: 33 -45
Osobní chyby: 28 - 24