Vendeta dokonána

V prvním kole nadstavbové části přijela do Ústí opět Opava, která zde hrála v posledních 30 dnech už potřetí. V prvním utkání před Vánoci uspěla SLUNETA, v průběhu ledna pak zase Opava vystavila Ústí stopku v poháru, takže by se dalo říci, že se hráči neměli jak překvapit.

Možná proto byl úvod utkání trochu nervózní z obou strana nepadalo moc košů. Za SLUNETU hned v úvodu předvedl výborné minuty Lukáš Bažant a i díky jeho bodům se Ústí dostalo do vedení 16:9. Domácím hrálo navíc do karet, že hosté neměli dobře seřízenou mušku, ale i tak skončila první čtvrtina 22:16.

Skvělý vstup do druhé čtvrtiny znamenal šňůru 10:0 a vedení 32:16 a na to už musel hostující trenér Czudek reagovat. Po oddechovém čase naordinoval svým svěřencům zónovou obranu. A i když hostující dirigent s reprezentačními zkušenostmi dvěma slepenými koši korigoval výsledek, domácí skvělou obranou a rychlým přechodem do útoku dokázali dále budovat vedení, které vyšplhalo až ke dvaceti bodům (45:25). A když nejlepší střelec Opavy Bujnoch zakončuje z bezprostřední blízkosti těsně před klaksonem, končí první poločas 45:27.

Po přestávkové poradě přišli Opavští na hřiště s jasnou taktikou, agresivní obranou. A neslo to ovoce, po třech odehraných minutách to bylo už pouze o 13 bodů (49:36) a Tonda Pištěcký si musel vzít time-out. Opava i tak dokázala snížit na rozdíl deseti bodů 63:53, což bylo i skóre po 30 minutách.

Slezané to nevzdali a dále se snažili otočit vývoj zápasu, jenomže v kritických chvílích podrželi svůj tým Čampara a Láďa Pecka, první svou aktivitou na útočné polovině a druhů pak důležitými doskoky v obraně. Hosté nakonec rezignovali a SLUNETA vybojovala hodně důležitou výhru a vrátili tak soupeři vyřazení z Českého poháru.

Petr Czudek (Opava):
„Gratuluji soupeři k zasloužené výhře. Bohužel nemáme tolik peněz, abychom pokaždé jezdili do Ústí o den dřív, takže je to pořád ta stejná písnička. První poločas byl z naší strany špatný, v první čtvrtině domácí neproměňovali několik jednoduchých střel z podkoše, takže nás ještě drželi na vcelku přijatelném rozdílu. Ve druhé čtvrtině už jsme ale propadli, zejména v útoku, naše produkce byla opravdu tristní a soupeř se dostal do dvacetibodového náskoku. To se zejména ve venkovních zápasech strašně těžko stahuje. Hrozně nás tížily ztráty, kterých jsme za první poločas udělaly jedenáct. Ve druhé půli jsme ostudu určitě neudělali, děkuji hráčům, jak k tomu přistoupili. Sice jsme se přiblížili na nějakých devět bodů, což je sice pod dvouciferným rozdílem, ale stále je to daleko od nějakého dramatu. Porážka o dvanáct... No, už jsme tu zahráli i horší zápasy. Skupina A1 je o tom, že se budou dělat body hlavně doma. Těší mě, že alespoň Václav Bujnoch držel prapor a ukázal, že je ve formě.“

Antonín Pištěcký (Ústí nad Labem):
„My jsme zvládli skvěle především první poločas, kde se zápas prakticky rozhodl. Opava ještě zkoušela míchat obranami, zejména zóna 1-3-1 nám dělala problém, ale v momentě, kdy jsme se s tím dokázali srovnat a dostat míč pod koš na Houšku nebo na Čamparu, tak větší kvalita pod košem byla na naší straně, z čehož jsme byli schopni těžit. Opava ještě dotáhla ztrátu na nějakých osm bodů, ale nás dnes podržel v důležitých chvílích Spencer Svejcar. Smekám před výkonem Václava Bujnocha, který hrál skvěle a byl jediný, kdo nás dokázal víc potrápit. Pro nás je to důležité vítězství, protože jak už bylo řečeno, kdo bude chtít v A1 pomýšlet na úspěch, bude muset domácí zápasy zvládat.“

SLUNETA Ústí nad Labem - BK Opava 82:70 (22:16 45:27 63:53)
Body domácí: Svejcar 20, Čampara 13, Pecka 12, Bažant a Brown po 10, Šotnar 8, Houška 4, Maděra 3, Fait 2
Body hosté: Bujnoch 26, Šiřina 17, Švandrlík 7, Dragoun a Klečka po 6, Jurečka 5, Zbránek 3
Trojky: 19/5 – 28/6
Trestné hody: 26/17 – 23/18
Doskoky: 47 - 43
Osobní chyby: 25 - 21