Výhra nad Tury!

V dohrávce 6. kola hostila SLUNETA Tury ze Svitav. Domácí měli jasný úkol – ukončit sérii porážek, v koncovce ztracené derby a neúspěšná stíhací jízda v zápase s Brnem nejsou zrovna dobrou vizitkou herní pohody SLUNETY. Svitavští se potýkali s hledáním formy hlavně na začátku sezóny, kdy ztratili v několika případech, kde byli favoritem. Zároveň na sebe narazí kolegové z lavičky reprezentačního výběru U20, svitavský head coach Lukáš Pivoda je totiž zároveň hlavním trenérem „dvacítek“ a domácí lodivod Tonda Pištěcký je jeho asistent. Dá se tedy očekávat taktická bitva, jelikož oba trenéři se dobře znají.

Oba celky zahájili utkání velmi aktivně, hosté otevřeli utkání minišňůrou 5:0, na tu SLUNETA reagovala stejně a rychle srovnala skóre. V domácím dresu se hodně činil Lamb Autrey táhl svůj tým, ale hosté pak prostřídali podkošovou sestavu a postupně převzali otěže zápasu. Když první čtvrtina skončila 19:23, otevřeli Tuři rychlou sérií 5 bodů a zvýšili na 19:28. Pak ale konečně zabrala obrana SLUNETY a v útoku se zase o slovo přihlásil Lamb Autrey dostal svůj tým do vedení. Jenomže pak Tuři spustili ostrostřelbu a 4 trojkami odskočili na poločasových 36:47.

Trvalo více jak tři minuty, než se domácí hráči po přestávce dokázali prosadit, ale na druhou stranu to stálo za to, bylo to sedm bodů v řadě, což znamenalo stažení náskoku Svitav na 43:49. Hostující Svoboda pak ale košem s faulem uklidnil svůj tým košem s faulem. Rezultovala z toho následná šňůra na 43:54 a tím pádem i time-out Tondy Pištěckého. Po oddechovém čase se hra začala trochu „kouskovat“,  protože oba celky už byly na limitu faulů, a tudíž bylo k vidění hodně trestných hodů. Tato „šestkovaná“ vyhovovala více domácím hráčům a v mezihře jich najednou bylo plné hřiště a odměnou jim bylo vedení po 3 čtvrtinách 59:58.

První dvě a půl minuty čtvrtého dějství se střelci přesunuli z čáry trestného hodu na tříbodovou hranici a jedna trojka střídala druhou, když Spencer Svejcar dává svůj 22.  bod, právě trojkou z rohu, bere si hostující lodivod oddechový čas. Tuři udělali v tomto zápase celou řadu ztrát, ale na druhou stranu se mohli spolehnout na trojkovou střelbu, a právě díky trojkám si vybudovali malý náskok. Po velkém prostřídání domácích hráčů se zase začali z tříbodové hranice trefovat právě nově příchozí hráči a skóre se zase otočilo na 85:82 pro SLUNETU. Oddechový čas Svitavy.

Po něm hostující Slezák vyrovnává trojkou na 85:85 a do konce základní hrací doby  zbývá minuta a půl. Jako další se v útoku dokáže prosadit Spencer Svejcar, ale za hosty následně vyrovnává opět Slezák (svou osmou trojkou!). Oddechový čas domácí, stav je 88:88 a odehrát zbývá 36 vteřin. V následném útoku SLUNETY opět Slezák, ale tentokrát fauluje a pro pět faulů opouští hřiště. Domácí Spencer Svejcar si nájezdem do koše vykoleduje faul a z čáry trestného hodu posílá svůj tým do dvoubodového vedení. Pak SLUNETA využije bonusový faul a hostům zbývá pouhých 5 vteřin na zakončení, povede se jim sice vypustit střelu, ale míč nepropadává obroučkou a SLUNETA  vyhrává!

Lukáš Pivoda:
„Gratuluji domácím k zaslouženému vítězství, bohužel druhý poločas se nesl ve stejném duchu jako předešlá utkání s USK, Hradcem i Kolínem, kde jsme vůbec nepůsobili jako tým, absolutně bez obrany, 54 bodů za druhý poločas je strašidelné a ostudné číslo, navíc, poté, co jsme v první půli předvedli slušnou obranu. To, co jsme tady předváděli v útoku, jak jsme Ústeckým házeli míče do rukou, jaké jsme měli ztráty, když jsme si řekli, že budeme hrát chytře a budeme používat fauly, je velkým zklamáním z našeho výkonu ve druhém poločase, po kterém jsme si absolutně nezasloužili vyhrát.“

Antonín Pištěcký:
„V první řadě jsme rádi, že jsme vyhráli. My jsme do toho zápasu chtěli vstoupit s velkou energií a to se nám podařilo, ale bohužel jen první 3, 4 minuty, jakmile došlo k prostřídání, tak ta intenzita, hlavně v obraně a tlaku na balon nebyla taková, jakou jsme si představovali. A když k tomu opět připočítám pár školáckých chyb, tak z toho rezultovalo 50 bodů v poločase. My jsme si v šatně k tomu něco řekli, slova padla na úrodnou půdu, protože kluci celý druhý poločas odmakali dle mých představ a asi i podle jejich. Co bych vypíchl jako důležité je, že když jsme potřebovali vystřídat zkušené hráče, aby nehráli více jak třicetiminutové objemy, tak za ně nastoupil Haiblík, Maděra i David a všichni tři odehráli to, co od nich čekám, byli na hřišti, bojovali, chodili za doskokem, makali v obraně a to byl ten klíč k úspěchu, protože my jsme s nimi na hřišti nezaostávali. Samozřejmě Spencer Svejcar, který se probudil v druhém poločase, jestli se nepletu, za první půlku dva body a v druhé 25. To nám hodně pomohlo a tentokrát šťastná koncovka za námi. Jsem na výhru rád, protože každý, kdo ten sport hrál, ví, že se v reprezentační přestávce trénuje mnohem lépe, když poslední utkání vyhrajete, ale zároveň zdůrazňuji, že to nezahojilo rány z předešlých dvou utkání a ani je to neomlouvá.“

Pavel Slezák:
„Měli jsme výborný vstup do zápasu, hráli jsme týmově, všechno nám vycházelo, ale potom jsme změnili styl hry, začali jsme hrát individuálně a to nás srazilo k zemi. Ústí nás dotáhlo a to je nahecovalo, v druhém poločase přitvrdili obranu a my jsme se z toho nedokázali vzpamatovat a to nás stálo vítězství.“

Spencer Svejcar:
„Pro nás hodně potřebné vítězství po prohrách v Děčíně a s Brnem. Nejdůležitější bylo jít na hřiště s velkou energií, protože v posledních dvou zápasech to tak nebylo, obzvláště bez fanoušků, lavička byla úžasná, mladí hráči nám na hřišti taky dali hodně energie, vybojovali hodně doskoků a odražených míčů. Hodně potřebné vítězství.“

SLUNETA Ústí nad Labem - DEKSTONE Tuři Svitavy 90:88 (19:23 36:47 59:58)
Body domácí: Svejcar 27, Autrey 21, Fait 14, Pecka 8,  Hanes 6, David 5, Šotnar 4, Karlovský a Maděra po 2, Haiblík 1
Body hosté: Slezák 24, Svoboda 14, Johnson 13, Proleta  9, Sehnal 7, Marko 6, Křivánek, Welsch a Dragoun všichni po 5,
Trojky: 24/9 – 34/17
Trestné hody: 22/19 – 8/7
Doskoky: 30 - 31
Osobní chyby: 19 - 23